Bipolar Bozuklukta Ergenlik Kalkanı

Bipolar bozukluk, riskli davranışlar nedeniyle insanlarla iletişimlerine ve kariyere zarar veren, tedavi süreci aksatıldığı zaman ise intihara kadar gidebilen çok ciddi bir ruhsal hastalık haline geliyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir, depresyona kadar uzanan ruh halindeki aşırı değişiklikler olarak da bilinen bu hastalığın ergenlik döneminde oluştuğuna dikkat çekiyor. Fakat hastalığın depresyonla başlaması durumunda, manik dönem ortaya çıkana kadar bunun bipolar bozukluk olduğunun anlaşılmadığını vurgulayan Kesebir, “Bu da hastalığın tanınmasını 20’li yaşlara kadar uzatıyor. Türkiye’de yapılan araştırmalarda hastalığın başlangıç yaşı 25-26 olarak saptanıyor.” dedi. 

Genetik Önemli
Prof. Dr. Sermin Kesebir, bipolar bozukluğun depresyon döneminde görülen belirtilerini; üzüntü, karamsarlık, eskiden zevk alınan şeylerden zevk almama, isteksizlik, uykuda ve iştahta değişim olarak özetliyor. Ayrıca kişilerde coşku ya da sinirlilik görüldüğünü anlatan Kesebir, bu dönemdeki belirtileri ise; harekette ve düşüncelerde hızlanma, amaca yönelik aktivitede artış, uyku ihtiyacında azalma olarak sıralıyor.
Toplumda bipoların, manik depresif olarak tanımlamasına uyan hastaların oranının %1 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sermin Kesebir, hastalık tanımının son 10 yılda genişlemesiyle birlikte bu oranın %14’e yükseldiğini belirtti. Kesebir, “Bipolarda bir uçta en ağır manik-depresif bozukluk varken, diğer uçta manik yerine hipomani dediğimiz daha zayıf ya da depresyon ölçütlerinin de karşılanmadığı siklotipik bozukluklar da bu hastalık içinde düşünülmeye başlandı.’’ dedi.

Stres, Hastalığın Başlangıcında En Etkili Faktör
Duygularını yaşamada durum bozukluğu olan bipolarda, hastaların duygularını düzenleyemediğini ve bu nedenle şiddetini ve hızını belirleyemediğini aktaran Prof. Dr. Sermin Kesebir, stres ve mevsimsel özelliklerin etkisini, “Stres, bipolar bozukluğun ataklarını başlatmada etkili bir faktör. İlk ataklarda daha etkili. Ancak hastalığın ilerleyen yıllarında stresin atakları çıkarıcı etkisi azalıyor. Mevsimsellik ise bipolar bozukluk için önemli bir gidiş belirleyici. Hastaların %10’u ila %30’unda mevsimsel özellik görülüyor ancak hastaların tamamında bu durum söz konusu değil.” şeklinde anlattı.

Hastalık İlerledikçe Yetenekler Azalıyor
Bipolar bozukluğun toplumda sanatçı hastalığı olarak görülmesine de değinen Kesebir, bu konu ile ilgili ise şunları söylüyor:  “Duygunun şiddeti fazlaysa bir takım yaratıcı süreçleri uyaracağını söyleyebiliriz. Birçok ressam ve yazarın da en önemli eserlerini hastalığın ilk evrelerinde, depresif dönemde yaptıklarını görüyoruz. Ancak hastalık ilerledikçe yeteneklerde azalma görülüyor.”
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.