Ev Dekorasyonunda Perde Seçimiyle İlgili Dikkat Edilecek Noktalar

Evin gelinliği olarak nitelendirilen perdeler evi gösteren ve evdeki havayı en iyi yansıtan unsurdur. Bu sebepten dolayı ev dekorasyonunda perde seçiminde çok özenli olunması gerekiyor. Evin tarzını yansıtacak mobilyalara uygun perdeler seçmek bütünlüğe yardımcı olacak en önemli aksesuarlardır.
 

perde

Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan önemli olanı mobilya tarzına uygun perde seçimidir. Klasik mobilya kullanılıyorsa perdeler bu doğrultuda klasik veya parıltılı kumaşlardan dikilmiş olmalı. Bu tarz perdeler sağdan sola toplanmalı ve perde tutucularla şekillendirilebilir.
 

perde-seçimi

Pencerelerin en alt kısmında güneş ışınlarını kesen güneşlik veya stor üzerine tül veya yanlara fon gelecek şekilde düzenleme yapılabilir. Fon arkalarına astar uygulanarak perdenin düzgün olması ve tok durması sağlanabilir. Şayet tüller veya storlar desenli ise düz kumaşlardan, düz değilse desenli kumaşlardan dikilmelidir.
 

perde

 Mekân spor tarzda ise panel perdeler ve Japon stili perdeler kullanılmalıdır. Perde renkleri seçilirken dikkat edilmesi gereken şey koltuklarla tamamen aynı renkte olmaması, koltuk içindeki bir tonla veya kırlentlerle aynı olması önemlidir. Çok ışık alan odalarda hareketli tül ve düz renkte olan kombinasyonlar sağlanmalıdır. Perde kumaşı seçilirken ütü gerektirmeyen, kullanımı ve temizliği kolay perde kumaşları seçmeye önem gösterilmelidir.
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.