Her 10 Kişiden Sadece 1’i Cildine Zaman Ayırıyor!

Cilt bakımı bir çok kişinin önemsemediği fakat önem göstermemiz gereken hassas bir konu olarak dikkat çekiyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada her 10 kadından sadece 1’i cildine zaman ayırıyor. Erkekler ise cilt bakımına dair genellikle bir uygulama da bulunmuyor.

Kadınlardaki oran ise oldukça düşük. Aslına bakılırsa kadın erkek ayırt etmeden herkesin cilt bakımına daha fazla önem göstermeli. Sebebi ise çeşitli çevre koşulları ve etkenler sebebiyle cildimizin her gün daha da fazla yıpranıyor olması. Tabi bunların arasına psikolojik etkenleri de ekleyebiliriz.

Araştırmalarda çıkan sonuç ise aslında çok şaşırtıcı değil. Çünkü cilt bakım ürünleri ve cilt bakımı ek bir maliyet oluşturmakta. Ve belli periyodlar halinde yapılması gerekiyor.

Bunu sağlamak için ise maddi açıdan yeterli olunmayı gerektiriyor. Türkiye’deki durumu el alırsak asgari ücretin 2000 lira bandına yeni ulaşmış olması, insanların cilt bakımı gibi özel ihtiyaçlarına bütçe ayırmasını zor kılıyor. Cildine zaman ayıran kadınların genellikle maddi gücünün daha iyi olduğu aşikar.

Sadece Yüz Olarak Düşünmeyin

Cilt bakımında sadece yüz değil aynı zamanda vücut olarak da düşünmek gerekir. Vücudumuzun her bir noktası geçen her zaman dilimi içerisinde tabiri caizse eskiyor. Akabinde ise cildin gençleşmesi için çeşitli uygulamaların yapılmasını şart kılıyor.

Yüz için günümüzde klasik medikal cilt bakımının yanı sıra hydrogen facial gibi vakumlu sistemlerle cilt bakımı yaptırmak mümkün. Tabi bu uygulamalar genellikle güzellik merkezlerinde yapılmakta. Maliyetin düşük olmasını isteyenler genellikle kendi edindikleri krem veya maskeler ile kendileri uygulama yapmakta.

Bu sayının az kalmasının en büyük dayanağı şimdilik maddi yetersizlik olarak görünse de azımsanmayacak derecede sayıda insanın cilt bakımını önemsemediği biliniyor. Özellikle genç yaşlarda 20-30 yaş arasında çok fazla cilt problemlerinin görülmemesi talebi azaltıyor. 30 Yaş üstünde daha çok oluşan cilt problemleri ise talebi arttıran ve arayışın arttığı yaş dönemleri diyebiliriz.

Unutmamak gerekir ki sağlığımız için de önemli olan cilt bakımı, cildin doğala neminde kalmasını sağlar. Bu da cildin her daim genç ve parlak görünmesini etkiler. Siz siz olun cildiniz için belirli aralıklarla bakım yapın.

Elif Üner

Aysha Yazarı Elif Üner, özel koleksiyonlar ve galeriler için çalışmalar yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.