Kışın İstanbul’da Ne Yapsak?

Bütün kışı evde geçirmek istemeyenler için detaylı İstanbul kış mekanları rehberi hazırladık. “Kışın İstanbul’da Ne Yapsak” diye düşünüyorsanız içeriğimiz size çok yardımcı olacak…

Kış artık bütün görkemiyle şehri kuşattı. Yağmur ve soğuk havadan kaçarken evlere kapanıyor gibi hissedebilirsiniz. Halbuki şehrin kış mekanları yaz mevsiminin canlılığını aratmayacak kadar renkli ve hayat dolu.

Alışveriş mekanlarından sakin kafelere, İstanbul bütün trend mekanları ile kışı geçirmeye yetecek kadar eğlenceli bir şehir aslında. Kültür sanat etkinliklerinin de hareketlendiği şehirde konserden tiyatroya yerli ve yabancı sanatçıları izlemek mümkün.

Sergi mekanları da yaz seçkilerinden farklı olarak kışa yayılacak söyleşiler ve atölyelerle farklı aktivite imkanları sunuyor. Tabi kafeleri unutmamak lazım, yeni nesil kahveciler artık her semtte var, isterseniz yalnız başınıza kitabınızı okuyun ya da arkadaşlarınızla keyifli bir gün geçirin.

“Kışın İstanbul’da ne yapılır ki” diyorsanız alternatifler ve adresleriyle İstanbul kış mekanları rehberi sizleri bekliyor.

İSTANBUL KIŞ MEKANLARI REHBERİ!

İstanbul Kitap Kafeler

Kim bir yandan kahvesini yudumlarken etrafı kitapların sakinliğiyle çevrilmiş bir atmosferde olmayı sevmez ki? Evlerin bitmek bilmeyen işine mola vermek, ofisten erken çıktığınız bir akşam üstünü değerlendirmek, yalnızlığın tadını çıkarabileceğiniz bir hafta sonu kitaplarınızla zaman geçirmek istemez misiniz?

Filmlerde ve dizilerde sık sık gördüğümüz kitap kafeler uzunca bir süredir İstanbul’da da var. Ne mutlu ki rahatsız edilmeden kitap okuyabileceğimiz bu mekanlar kitap dolu bir atmosferle çevrilmiş. Bu mekanlarda kitap alışverişi de yapabilirsiniz.

İyi bir kahve, eğer seviyorsanız lezzetli tatlılar eşliğinde en sevdiğiniz yazarın son çıkan romanını okumak için kıştan daha iyi bir zaman yoktur sanırım.

Sizler için kütüphanesi geniş, atmosferi sakin, dekorasyonu dinlendirici kitap kafeleri seçtik. Aysha’nın favorisi kitap kafeler için okumaya devam edin

 • Beyoğlu Fil Books
 • Teşvikiye M.O.C
 • Caferağa Page Cafe Gallery
 • Moda Akademi 1971
 • Bahariye Tasarım Bookshop & Cafe
 • Beşiktaş Minoa
 • Cihangir Z Books
 • Kadıköy Tasarım Bookshop & Kafe
 • Gayrettepe Petra Roasting Co

İstanbul Sergi Mekanları

İstanbul’un canlı ve hareketli sanat ortamı sergi mekanları sayesinde daha da renkleniyor. En son sergileri takip edebilir, soğuğun etkisini sanatın iyileştirici gücüyle azaltabilirsiniz. İstanbul son yıllarda dünyaca ünlü sanatçıları da ağırlamaya başladı.

Geçtiğimiz yıl Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenen Al Weiwei’nin porselenleri, Arter’de yer alan Chapman Kardeşler Anlamsızlık Aleminde sergisi ve Pera Müzesi Çiftdüşün Çiftgörü seçkisi dünyanın dört bir yanından sanatçıları ağırlamıştı.

Canan’ın yine Arter’in giriş katında yer alan Laf Dağı’nın Ardında bizi bambaşka diyarlara götüren sergilerden birisiydi. Salt Beyoğlu ise bu yıl Evrenin Titreşen Işıkları ile performatif işlerin bizi etkileme gücünü hatırlattı.

Eğer siz de hayatınızı sanatla renklendirmek isterseniz İstanbul’un birbirinden iddialı sergi mekanları sizleri bekliyor.

 • İstanbul Modern: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No:99, 34430 Beyoğlu/
 • Pera Müzesi: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu
 • ARTER – sanat için alan | space for art: İstiklal Cad. No:211 Beyoğlu (Istiklal)
 • Borusan Müzik Evi: İstiklal Cd. Orhan Adli Apaydın Sk. No:1 Beyoğlu
 • SALT Beyoğlu: İstiklal Cad. No:136, Beyoğlu
 • Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi: Şehit muhtar mahallesi (istiklal caddesi no:2)
 • Akbank Sanat: İstiklal Cad. No:8, Beyoğlu
 • Sakıp Sabancı Müzesi: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan (Atlı Köşk), Sarıyer,
 • Santral İstanbul: Eski Silahtarağa Elektrik Santrali Eyüp (Kazım Karabekir Caddesi), İstanbul, İstanbul

İstanbul Tiyatroları

İstanbul daha Cumhuriyet’in ilanından önce bile tiyatro ve sahne sanatları açısından renkli bir şehirdi. Özellikle uyarlama oyunlarla dikkat çeken devlet tiyatrosu orijinal senaryolarla dikkat çekici bir program hazırlamış.

Özel tiyatrolarda en dikkat çeken prodüksiyonlar müzikal türündeki büyük yapımlar. Bu yıl gerek belediye ve devlet tiyatrolarında gerekse özel tiyatrolarda birbirinden ilginç oyunlar sizleri bekliyor. Eğer oyunlar hakkında saat ve yer bilgisi merak ediyorsanız http://www.istdt.gov.tr/ adresinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Devlet Tiyatroları 2018/2019 Sezon Oyunları

Devlet Tiyatroları programında bu yıl öne çıkan yapımlar arasında;

Dünya klasiklerinden bir uyarlama olan 80 Günde Devri Alem, Narnia Günlükleri

Modern bir bireyin post-savaş deneyimlerinin anlatıldığı Kosovalı Peer Gynt;

Yönetmen koltuğunda usta oyuncu Haldun Dormen’in oturduğu Karmakarışık;

Yüzyılın başında fabrikalarda radyasyona maruz kalan bir grup genç kadının isyanını anlatan Bir Peri Masalı Radyum Kızları yer alıyor.

Özel Tiyatroların sergilediği oyunlar arasında;

Trump Kültür ve Gösteri Merkezi “Bir Delinin Hatıra Defteri”,

Altkant Sanat sahnelerinde sergilenen “Dönüşüm”,

Uniq Hall İstanbul sahnesinde “Kürk Mantolu Madonna”,

Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi sahnesinde “Deli Kadın”,

Sanataşehir sahnesinde “Bir Bu Eksikti” adlı oyunlar dikkat çekiyor.

Yeni Bir Film Deneyimi Sunan Sinema Salonları

Sezondaki filmler hakkında bilgi edinmek, vizyona giren yeni filmler hakkında yorumları okumak için Aysha Ajanda sayfasına göz atabilirsiniz. İstanbul’un bize sıra dışı deneyimler yaşatan sinema salonları kış aktivitesi denince akla gelen “film izleme” akşamlarını bambaşka bir seviyeye taşıyor.

İster bilim kurgu ister romantik ya da macera filmlerini sevin, hatta korku filmleri izleyip geceler boyu uykusuz kalmaya razı olun, vizyondaki filmlerin tadı bu salonlarda bir başka. Size düşen patlamış mısırınızı alı arkanıza yaslanmak.

 • Rengarenk salonlarıyla ve galalarıyla ünlü Cinemaximum Kanyon
 • Türkiye’nin tek dört boyutlu film teknolojisine sahip olan Marmara Forum
 • Sokaktan girilen sinemanın son temsilcisi Beyoğlu Sineması
 • VIP salonlarıyla lüks sinema deneyimi sunan Cinemaximum Zorlu Center
 • Eskilerden buluşma noktamız Rexx Kadıköy
Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.