Kansere İyi Gelen Mantar Türleri Neler?

Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser tedavileri dediğimizde aklımıza genellikle kemoterapi ve radyasyon tedavisi gelir. Ama bu tedavilerden verimli sonuç alabilmek için başka destekleyici tedavileri uygulamak gerekir. Bugünlerde kanser tedavisine yardımcı olan mantar tedavilerle ilgili söylentiler etrafta dolaşıyor. Mantarlarla ilgili ilginç bir özellik de ne bitki ne de hayvan olmamaları. Mantarlar yüzyıllardan beri tıbbi tedavilerde birçok ilacın içeriğinde yer almıştır. Kansere ne iyi gelir?

Kansere İyi Gelen Bitkiler

Kanser Hastaları İçin Mantar Tedavisi

Mantarların kanserle mücadeleye yardımcı olacak özellikleri:

Tıp dünyasında yapılan araştırmalarla mantarların içinde bulunan bağışıklığı güçlendirici özelliklerin tümörün daralmasını sağlayarak kanserle mücadelede azımsanmayacak derece yarımcı olduğu görüşmüştür. Peki ama tam olarak mantar kanser tedavisinde nasıl yardımcı olur? Bunun cevabı bu makalede!

Yüzyıllardır çeşitli tedaviler için mantar türleri kullanılır. Bu çok özelliğe sahip tıbbi mantarlar içinde barındırdıkları bir düzine yardımcı etkiyle kanser tedavisinde de asıl tedaviyi destekleyici metotlar arasında yer alır. Tıbbi mantarlar bağışıklık sistemini güçlendirerek tehlikeli hastalıklarda tedavi sürecinin hızlanmasına yardımcı olurlar. Kanser tedavisinde de özellikle bu etkisi büyük önem taşır.

Doğal olarak oluşan mantarlar, bu özelliğiyle de bedeni yormaz ve vücut direncini arttırır. Mantarların içinde bulunan proteinler, peptidler, lektinler, lakkaslar ve diğer birkaç bileşik vücut yapısını destekleyici özelliğe sahiptir. Türkiye’de mantar özleri kanser hastalarının daha çabuk iyileşmesi için tedaviye dahil edilir.

Kansere İyi Gelen Mantar Çeşitleri

Doğada bulunan yüzlerce türleri içinden seçilmiş birkaç mantarın, kanserle mücadele için kullandığı bilinir. İşte kanser tedavisine yardımcı olan bu mantar türlerinin en iyilerinin listesi:

  1. Reishi Mantarı

Reishi tüm dünyada en popüler mantar türlerinden biridir. Doktorlar ve uzmanlar tarafından sık sık çeşitli kanserlerin tedavilerinde kullanılmıştır. Araştırmalar ve çalışmalar birçok bilim adamları arasında önemli bir konu olmuştur. Reishi, doğadaki mevcut haliyle tedaviye yönelik özellikleri içinde barındırır ve kullanılabilir. Ayrıca hap ve toz formunda da kullanılabilir.

  1. Versicolor Tramates Mantarı

Bir başka kanser tedavisinde kullanılan mantar Tramates versicolor türüdür. Genellikle Türkiye’de kuyruklu mantar olarak bilinir. Kuzey Amerika’nın her yerinde yetişir. Kansere karşı tedavi sürecinde kullanılarak kanseri tamamen yok etme özelliğiyle bilinir.

  1. Chaga Mantarı

Bu mantar türü günümüzde dünyanın her tarafında kanser mücadele için kullanılıyor. Özellikle Polonya, Sibirya’nın batı bölgeleri ve Rusya gibi ülkelerde kullanılmaktadır. Chaga, çay haliyle kanser hastalarının tedavisinde kullanılan bir infüzyon mantarıdır. Ulusal Kanser Enstitüsü Chaga’nın birçok kez kanser tedavisinde başarıyla kullanıldığını bildirmiştir. Bu önemli tıbbi mantar insanların kanserden kurtulmasına yardımcı olmuştur.

Kanseri İyileştiren Mantar Türleri

Kanser İçin Mantar Tedavisi

Kansere karşı bir savaş içinde mantar kullanmaya başlamadan önce hatırlamanız gereken birkaç nokta vardır:

Mantar özleri, genellikle tüm kanser hastaları arasında bağışık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Bu sebepten kanser üzerine direk bir etkisi olduğu düşünülmemektedir ve araştırmalar sürmektedir.

Mantar ürünlerinin bağışıklık sistemini geliştirmek ve meme kanserinden mustarip insanlar için kullanıldığı bilinmekteydi.

Shitake, Matsutake ve Reishi mantar çeşitleri nadir görülen kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. Bu tedavi kanser hastaları arasında sağ kalım oranını arttırmaya yardımcı olur.

Mantarlar büyük bağışıklık güçlendirici ve antioksidan kaynağıdır. Bu da ergothioneine, yani ana antioksidan içerir.

Kanser, korkunç bir kelimedir. Ama zamanda tanı ve tedavi ile artık ölümcül bir hastalık değildir. Ve her gün, bilim adamları bu hastalığa karşı savaşmak için kullanılacak tedavi yöntemleri geliştirmektedirler. İlaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de kullanılmaktadır. Mantarlar da bu süreçte tedavi için kullanılan doğal ürünler arasında, keşfedilmesi gerekenler arasındadır. Çünkü her yardıma ihtiyacımız var.

KANSER TÜRLERİ İLE İLGİLİ MAKALELER!

Kanser Nedir: Kanser Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir: Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Meme Kanseri Nedir: Meme Kanseri Türleri ve Belirtileri Neler

Mide Kanseri Nedir: Mide Kanseri Türleri ve Belirtileri Neler

Kanserin Sebepleri ve Korunma Yolları

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.