Kanserin Sebepleri ve Korunma Yolları

Kanserden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Dünyada ve ülkemizde en çok görülen ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanser hastalığından korunmak için tavsiyeleri uygulamanız riski azaltmanızı sağlayacaktır.

Kanserden korunmak için yapılması gerekenler arasında bu hastalığın oluşmasına adeta davetiye çıkartılmasını sağlayan sigara içme alışkanlığından vazgeçmeniz gerekmektedir. Kanserden ölenlerin yaklaşık üçte birinde hastalığın oluşumunda en önemli neden olarak sigara gösterilmekle birlikte bu zararlı alışkanlık karaciğer başta olmak üzere, böbrek, idrar kesesi, gırtlak, ağız, pankreas ve daha bir çok kansere neden olmaktadır. Kanserin sizden uzak durmasını sağlamak için alınabilecek en önemli tedbirler arasında yer alan sigarayı bırakmak ilk başlarda çok zor gibi görünse de ilerleyen zamanlarda içtiğiniz günler için kendinize kızacağınıza emin olabilirsiniz.

Kanserden korunmak için yapılması gerekenler arasında en önemli tedbirlerden biri de alkol almaktan vazgeçmek veya kendinize sınır koymak olacaktır. Vücudunuza farklı hasarlar veren alkol aynı zamanda yemek borusu, karaciğer, kalın bağırsak, pankreas, boğaz kanserinin oluşmasında bilinen nedenler arasında yer almaktadır. Uzmanlar alkolün tamamen bırakılmasını tavsiye etmekle birlikte bırakılamaması halinde ölçülü yani günlük en fazla 1 kadeh şeklinde alınmasını tavsiye etmektedirler. Yaz aylarında özellikle öğlen saatlerinde güneşin yakıcı ve zararlı ışınları altında uzun süre kalmak kanser oluşumuna neden olabilmektedir. Güneş ışınlarına yani ultraviyole B ışınlarına altında uzun süre kalmak deri kanseri oluşumuna neden olabileceğinden mümkün olduğunca bu saatlerde dışarıya çıkmamaya özen göstermek ve çıkılmak zorunda kalınırsa mutlaka koruyucu güneş kremi kullanmak tavsiye edilmektedir.

Kansere yakalanmamak için ne yapmalıyız peki, enfeksiyonlardan korunmanızı sağlayacak tedbirleri almanız da önemli bir yer teşkil etmektedir. Kanser vakalarının ciddi bölümünde cinsel ilişki ile bulaşan virüsler neden olabilmekle birlikte korunarak ilişkiye girmeniz bu hastalıkla karşılaşmamak için alınacak tedbirler arasında yer almaktadır. Çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında gösterilen AIDS’li hastalar üzerinde yapılan incelemeler bu kişilerde kanserin daha fazla görülebildiğini de gözler önüne sermiştir.

Sağlıklı beslenme kanser riskini azaltmanızı sağlayacak yegane önlemler arasında yer almakla beraber aynı zamanda alacağınız tedbirler sağlıklı bir yaşam sürmenize de yardımcı olacaktır. Kanser oluşumuna neden olabilecek sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş etler sağlığınızı tehdit etmekle beraber fazla tuz kullanımı da sizin bu hastalığa yakalanma ihtimalinizi arttırmaktadır. Sağlımız ve vücudumuzun farklı organları için çok gerekli olan su tüketimini günlük 2-2,5 litre olarak yapmamız da uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kalın bağırsak kanserine yakalanmanıza neden olabilecek fazla kırmızı et tüketiminden kesinlikle uzak durmanız tavsiye edildiği gibi balık, tavuk etlerinin tüketilmesine yönelinmelidir. Günlük meyve ve sebze tüketimi aksatılmadan yapılmalı ve pancar, nar, domates, soğan, sarımsak, havuç, patlıcan, kırmızı lahana, nar, kayısı yenilmelidir.

Kanserden korunma yollarından biri de düzenli egzersiz yapmak olarak öne çıkmakla beraber günlük sağlığınız için ayıracağınız otuz dakika yeterli olacaktır. Günlük düzenli egzersizlerinizi sabah yürüyüşü şeklinde yapabileceğiniz gibi evinizde de uygulayacağınız basit hareketlerle sağlığınızı korumaya çalışabilirsiniz. Yapılan araştırmalar neticesinde düzenli egzersiz yapanların kalın bağırsak, prostat ve rahim kanserine daha az yakalandıkları da ortaya çıkarılmıştır.

Aşırı kilolarda bu ölümcül hastalığa davetiye çıkartmakla birlikte yeme alışkanlıklarımızın önemi burada bir kez daha karşımıza çıkmaktadır. Kilo vermek kanser oluşum riskini azalttığı gibi fit görünüm ve sağlığımız için kilomuza dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kanserden korunmak için çağımızın sağlığımızı tehdit eden en büyük düşmanı stresten uzak kalmaya çalışmamız da bu yolda önemli olacaktır. Üzerinizde stres yaratan olaylardan uzak durmak uzmanlar tarafından önerildiği gibi kanserin olası bulgularını bilmek ve gerekli tedbirleri almaya çalışmak da bu yolda izlenmesi gereken yollar arasında yer almaktadır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.