Kistik Sivilceler Nasıl Geçer: Kistik Akne Bitkisel Tedavisi

Kistik Sivilce Nasıl Olur

Kistik akne cilt içerisinde yağ birikmesi nedeni ile oluşur. Cilt içerisindeki iltihap dışarı çıkamaz. Bu durum acı ve ağrı hissine neden olabilir. Kistik akne durumunda kullanılan birçok bitkisel çözüm vardır. Bunlardan en etkilisi limon suyudur. Limon suyu içerdiği asidik yapısı ile iltihabın kısa sürede kurumasına yardımcı olur.

Kistik Sivilceye Ne İyi Gelir

Kistik Sivilcelere Doğal Çözüm

Kistik sivilcelere çözüm: Limon ve oğulotu yaprakları

– Oğulotu yaprakları cilt gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle sivilce, kistik akne ve siyah nokta tedavisinde önerilir. Aynı zamanda anti bakteriyel özellikler içeren oğul otu rosmarinik asidi de içerisinde bulundurur. Antioksidan etkisi gösteren oğul otu sivilcelerin temizlenmesini sağlar ve ciltteki yağ oranını dengeler. Kızarıklık ve şişlikleri de azaltır.

Uygulanışı

– Sivilce sorunu için oğulotu diğer adıyla melisa bitkisi çay şeklinde demlenir. Ardından süzülür. Ve içerisine limon suyu eklenerek tüketilir.

– Bu karışım tropikal olarak da kullanılabilir.

– Hamile ve emziren kadınların bu çözümü uygulanması önerilmez.

Kistik sivilcelere limon ve şeker

– Limon sivilceleri önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda ciltte var olan yara izlerini de azaltır. İçerdiği C vitamini ile antioksidan ve anti bakteriyel özellikler gösterir.

– Şeker ise ciltteki ölü deri hücrelerinin ve kirin arınmasını sağlar. Cilt gözeneklerini temizler.

Uygulanışı

– Taze limon suyu ile bir yemek kaşığı kahverengi şeker karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

Sivilcelere limon maskesi

– Limon suyu akne sorununda etkili olan C vitamini içerir. Organik asitler, güçlü sıkılaştırıcı enzimler içerir. Aynı zamanda anti bakteriyel özellikleri de vardır.

Yöntem – 1: (Limon suyu, domates ve yulaf)

– 2 yemek kaşığı yulaf ile su karıştırılır. İçerisine domates püresi ve yulaf da eklendikten sonra hamur haline getirilir. Son olarak 2 çay kaşığı limon suyu eklenir. Elde edilen hamur cilde maske olarak uygulanır. 25 ya da 30 dakika kadar ciltte kuruması beklenir ve ardından cilt ılık su ile durulanır.

Yöntem – 2: (Limon ve bal)

– Bir kaseye bir çay kaşığı bal konur. İçerisine rendelenmiş limon ile yarım limon suyu eklenir. Bu karışım temizlenmiş cilde uygulanır. Ancak göz çevresine gelmemesine özen gösterilmelidir. 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt soğuk su ile durulanır.

– Bu uygulama ciltteki dökülmelerin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler ve daha aydınlık bir görünüm verir. Bal ise cildin nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

– İşlem haftada bir kez, birkaç ay boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Yöntem – 3: (Limon ve yumurta akı)

– Bir çiğ yumurtanın akı iyice çırpılır. Köpük haline gelen yumurta akına birkaç damla limon suyu eklenir. Elde edilen karışım gözlerin etrafı ile dudaklar haricinde cilde uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt su ile durulanır. Cilt tipine uygun bir nemlendirici uygulanır.

– İşlem her hafta düzenli olarak birkaç kez tekrar edilmelidir.

Kistik Sivilce İçin Maske

Limon esansiyel yağı

– Limon uçucu yağı da kistik akne için önerilen çözümlerden biridir. Aynı zamanda sivilce lekelerini ve kahverengi lekeleri azaltmaya yardımcı olur.

– Etkili bir dezenfektan olarak çalışan limon esansiyeli aynı zamanda anti bakteriyel, antiseptik ve sıkılaştırıcı özellikleri de içerir.

– Kistik aknenin üzerine doğrudan uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve durulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sivilcelere Kesin Çözüm: Soğan Kürü

Sivilceli Ciltler İçin Yapılması Gerekenler

Sivilceleri Doğal Yolla Kurutmak Mümkün

Sivilcelerin Oluşmasında Hiç Duymadığınız İlginç Nedenler

Sivilceli Ciltler İçin En Uygun Fondötenler

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.