Boğaz Kuruluğu Deyip Geçmeyin…

Kışın soğuk havaları ve bulunduğumuz klimalı ortamlardan dolayı oluşan boğaz kuruluğu ile ilgili Dr. Sinan Akkurt ile konuştuk…
 
Boğaz kuruluğu gibi birçok vakada ıhlamur, salep, limonlu çay ve çorba gibi sıcak içecekler, pastil, gargara, istirahat ile birlikte iyileşme sağlanabildiğini söyleyen Akkurt; ayrıca boğaz kuruluğunun alerjilere, sigaraya, yeterince su içilmemesine, solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebileceğini belirtti.
 
Sinan Akkurt ayrıca ortalama 10 günü aşan kuruluklarda mutlaka doktora görünmek gerektiğinin altını çiziyor. Boğazda kuruluk, tahriş, kaşıntı ve yanma şikâyetlerinin son zamanlar artış yaşadığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt; kronik hale gelmeden hafif şikâyetlerin boğazın dinlendirilmesi, ortamın nemlendirilmesi, su tüketiminin dengelenmesi ve sıcak içeceklerle boğazın yumuşatılması yoluyla giderilebileceğini söyledi.
 

boğaz kuruluğu

 
Hafif şikâyetli ve seyrek görülen boğaz kuruluklarından kurtulmak için tuzlu su ile gargara yapılmasını öneren Akkurt; bunun hem boğazın nemli kalmasına yardımcı olacağını hem de tahrişi azaltacağını ifade ediyor. Dr. Akkurt, “Gargara boğazdaki kan akışını hızlandırır, bakteri ve virüslerle savaşır, iyileşme sürecini hızlandırır.” dedi. Bu işlemin yapılırken gargara suyunun yutulmaması ise unutulmaması gereken bir ayrıntı…
 

boğaz kuruluğu

 
“Bir çay bardağı suda karıştırılacak bir limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal da boğazınızı yatıştırabilir. Bu karışıma zencefil-zerdeçal ekleyerek antiseptik ve antibakteriyel özelliğini güçlendirebilirsiniz.” diyen Dr. Sinan Akkurt, özellikle sigara içilmemesini, içilen ortamlarda da bulunulmamasını öneriyor.
 

boğaz kuruluğu

 
Boğaz Kaslarının Dinlenmesi Gerekiyor
 
Konu ile ilgili ayrıca Dr. Sinan Akkurt, “Çok fazla konuşmayarak, yutkunmak için kendimizi zorlamayarak ses telleri ve boğaz kaslarımızın dinlenmesine izin vermeliyiz.” dedi. Aşırı baharatlı, acı ve yağlı yiyeceklerden bu dönemde uzak durulması gerektiğini belirtti. Alınan tedbirlere rağmen geçmeyen boğaz kuruluklarının enfeksiyon, alerji, tümör, kanser gibi farklı hastalıkların belirtisi olabileceğine de dikkat çekerek doktor kontrolünün şart olduğunu dile getirdi.
 

Dr. Sinan Akkurt

Yazarımız Dr. Sinan Akkurt, biorezonans tedavisini Türkiye’ye tanıtan isimdir. Dergimiz'de uzmanlık alanı yanında, sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratan makaleler ele alır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.