Duvarlarınızı Süsleyen Hayaller

Duvar kâğıtları
 
Duvar kâğıtları günümüzde cafe, restoran, ofis, iş yerleri, evler, oteller gibi pek çok yerde yaygın kullanım alanına sahip. Kullanım süresi bakımından boyaya göre daha ekonomik. Boyayı daha sık yaptırmak gerekirken, duvar kâğıdı uygulandığı mekânlarda en az 10-15 yıl rahatlıkla kullanılabiliyor. Satan firmaların garanti süreleri de yaklaşık 5-10 yıl arasında değişiyor. Bozulan, çizilen yerleri ise çok rahatlıkla tadilat yapılabiliyor. Duvar kâğıtlarının uygulaması da çok kolay ve pratik. Fakat siz yine de uzman ekipler tarafından yaptırın. Çünkü kullanılan tutkaldan tutun da desen tekrarına kadar her şey çok önemli.
 

duvar kağıdı

 
Uygulamada neler önemlidir?

Duvar kâğıdı uygulanacak yüzeyin pürüzsüz olması gerekir ve alçı veya boya üzerine yapılmalıdır. Eğer yüzeyde saten boya var ise geri dönüşüm astarı uygulandıktan sonra uygulanmalı. Rutubetli ve nemli yüzeylerde kâğıt yapılması önerilmez. Gerekli düzenlemeler ve tadilat işlemleri yapıldıktan sonra rahatlıkla uygulanabilir. Gelişen teknolojiyle birlikte duvar kâğıtlarında renk seçenekleri çok fazla oldu.
 

duvar kağıdı seçimi selim yuhay

 
Nasıl ve neye göre duvar kâğıdı seçmeliyim?
 
Duvar kâğıdında gösterişli etki, desenli ve çiçekliler ile verilir. Bu nedenle renk ve desen seçimi çok önemlidir. Desenli kâğıtlar, odaya kendine has bir tarz ve canlılık verecektir. Fakat, desenli duvar kâğıdı döşenen bir odada dekorasyon yapmak işleri zorlaştırır. Çok detay içeren desenli kâğıtlar yüzünden mobilya ve aksesuarlarda sade davranmak zorunda kalabilirsiniz.
 
Desenli kâğıt seçimi yaparken odanın metrekaresine göre davranmak gerekir. İri veya üç boyutlu seçilen kâğıtlar odayı dağınık ve dar gösterebilir. Küçük bir odaya seçim yapıyorsanız; desenleri birbirinden ayrı ve desenleri az olan modellere yönelin. Veya kendinden dokulu olanları seçin.
 
Eğer odanız fazla ışık almıyorsa; açık renkli duvar kâğıtlarını tercih etmelisiniz. Bu sayede duvarlarınız ışığı yansıtacak, odanız daha aydınlık bir hava kazanacaktır.
 

duvar kağıdı selim yuhay

 
Küçük bir odaya yapıyorsanız; açık renkli, düz zeminli yahut üzerinde geniş desenleri olan duvar kâğıtlarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede odanız daha ferah bir görünüme kavuşacaktır.
 
Seçtiğiniz ve beğendiğiniz duvar kâğıdı parlak tonlardaysa, mobilyalarda ve aksesuarlar grubunda tek olarak bu tonu kullanın, kalan kısımlarda ise nötr tonlara kayın. Böylece renk dengesi kurulmuş olur.
 
İddialı tonlarda, tek bir duvara uygulanacak duvar kâğıdı ile odaya derinlik de verebilirsiniz. Duvar kâğıdında renk seçimi yaparken, baskın bir renk üzerine desenli olanları tercih edin. Böylece odanın dekorasyonunda, o baskın rengi kullanabilirsiniz. Renkler arasında oluşan denge sayesinde kaliteli bir tarz oluşurken, gözü de yormayacaktır.
 
Çiçekli seçilen duvar kâğıtlarında işiniz daha da kolaylaşmaktadır. Çünkü, çiçekli duvar kâğıdı uyguladığınız bir alanda mobilyaları istediğiniz renk uygulayabilir, halıları çiçekli kullanabilirsiniz. Üstelik, çiçekli duvar kâğıtları evlere daha samimi bir etki verirler.
 

çocuk odası duvar kağıdı

 
Duvar kâğıdınızı seçtikten sonra uygulama yapacağınız duvarların yüzölçümüne denk miktarda kâğıdı satın almalısınız. Aldığınız rulolardaki seri numaralarını da dikkatle inceleyin. Farklı serilerden gelen aynı desen rulolar alsanız dahi uygulama sırasında asimetrik görüntüler ortaya çıkabilir.
 
Özellikle çocuk ve bebek odalarına seçerken çok titiz davranılmalı ve kâğıdın mutlaka nefes alabilir özellikte olmasına dikkat edin.
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.