Emzirilen Bebekler Kendini Güvende Hisseder

Op. Dr. Ayşe Duman
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
doktor@ayseduman.com

Değişen dünya dengeleriyle beraber kadının dengeleri de bozulduğu için kadın gebeliğin, doğurmanın, emzirmenin, anneliğin ruhsal ve fiziki katkılarından mahrum kalmıştır. Bu mahrumiyetten kadının dokunduğu her bir varlık da nasibini almaktadır.
  
Kadın bedeni ve ruhuyla anneliğe hazır yaratılmıştır. Rahmetin kadın bedeninde cisimlendiği, rahmin kendini ifade alanı olan gebelik için kadının tüm hormonal sistemi, duyguları, kalbindeki sevgi ve şefkat hisleri çok ince ayarlarla denge içindedir. Gebelik, hormonal sistemin ve buna bağlı organların, latif duyguların, yeni yaşamların dengesi için kadın bedeninde neşeyle ve ihtiyaçla kabul görür.

Kısa bir tarif yaparak başladığımız ‘anne sütü’ ve ‘emzirme’ konularına mercek tutacağımız bu yazıda; annelik kavramını, anne bebek arasındaki bağı, anne sütünün faydalarını ve emzirme sürecini anlatmaya çalışacağım.
 
ANNE SÜTÜ MUCİZESİ
Bebeğin, dünya yaşamına ‘merhaba’ demesiyle, annenin bedeni ve zihni önemli değişimler yaşar. Bu değişimlerin ana amacı her iki ‘can’ı muhafaza etmek, güvenli alanda tutmaktır.

Bebeğin hayatiyeti için gerekli olan gıdanın hazırlanma aşamaları doğum yolculuğunda tamamlanır.
Bebek doğar doğmaz bebek hemşiresi veya çocuk doktoruna teslim edilmek yerine anne göğsüne yatırılmalı ve ilk yakınlık bu şekilde sağlanmalıdır. Anne göğsüne yatırılan bebeğin hemen emmeye başlaması da, rahmin hızla toparlanmasına ve sütün çabuk gelmesine yardımcı olur.

Doğumla beraber annenin kalbini, ruhunu dolduran sevgi ve şefkat cisimlenip süt olarak akar bebeğine. Doğumla beraber gizli bir el süt fabrikası kurar. Tam vaktinde sessiz sedasız işlemeye başlar bu fabrika! Annenin yediğinden, içtiğinden hassas ölçülerle bir terkip yapılır. Bir miktar da anne şefkati vardır, süt denilen terkipte. Ölçüler her öğün ve o öğünün içinde de değişir. Emzirmenin farklı dakikalarında farklı içerikli akar. Fabrika bir kez kurulup kendi haline bırakılmamış, her an bebeğin faydasına üretilerek ince ayarlar yapılmaktadır. Adeta önce atıştırmalıklar, sonra ana yemek, ardından tatlısı-meyvesi ritüeli ile akar rahmet pınarı memelerden…

Bebek acıktığında annede süt yapımı artar. Bebeğin doğum haftası ve gelişim sürecine göre sütün içeriği değişir. İlk sütte bulunan canlı hücreler bebeğin bağırsaklarını kaplayarak, bebeği mikroplara karşı koruma görevini üstlenmiştir.

Halk arasında ‘ağız sütü’ diye bilinen ve doğumdan hemen sonra ilk 3-5 günde salgılanan, bileşim özellikleri ile yeni doğan bebeğin ilk günlerdeki gereksinimlerini karşılamak açısından büyük önem taşımaktadır. Bebeğin hastalıklardan korunması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından önemli maddeler ihtiva eder.
Anne sütü bebek için sayısız yararları olan çok özel bir besindir. Bebeğin beslenmesi, sağlığı, enfeksiyonlardan korunması için ayrı ayrı birçok özelliği içerisinde barındırır. Hatta erken doğmuş bebeğin annesinin sütü de adeta o bebeğe göre ayarlanmış daha koruyucu özellikler içerir. Bu faydalarının dışında tabi ki anne için de faydaları vardır.

Anne sütünün bebek açısından faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar bize önemli ipuçları vermekte. Yapılan bir araştırma çalışmasında emzirilen çocuklarda zeka ve beceri düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Erken doğan bebekler üzerinde yapılan bir araştırmada ise emzirilen bebeklerin emzirilmeyenlere göre daha az hastaneye yatmaları gerektiği ortaya çıkmıştır. Düzenli ve uzun süre emzirilen bebeklerde anne sütünün obeziteden koruyucu etkisinin daha güçlü olduğu bilinmektedir.
 
BOL VE KALİTELİ SÜT İÇİN
Beni yıllardır hayretler içinde bırakan, anne-bebek arasındaki fiziksel ve ruhsal bağlantı ile bebeğin ihtiyaçlarını anne bedeni üzerinden gidermesi, birbirlerinden haberdar olma halidir.
Sütün sevgi pınarlarından akması, aslında tüm kâinattaki düzenin, bir düzen koyucu tarafından konulduğunun göstergesidir.

Bol ve kaliteli sütün olması için lohusalıkta yapılması gerekenlere muhakkak dikkat edilmelidir. Bu anlamda;

 • Endişelerinizi akıtın.
 • Bol bol dinlenin, düzenli uyuyun.
 • Lohusalığın keyfini çıkarın.
 • Her işi yapma gayretini bırakıp anneliğin hafifliğini yaşayın. Tek işiniz bebekle ilgilenmek olsun. Bırakın diğer işleri eşiniz veya yanınızda kim varsa o yapsın. Hayırlı olsuna gelenlere siz hizmet etmeyin.
 • Her gün duş alın.
 • Gündüz uykusuna yatın.
 • Bebeğin uyuma zamanlarını işleri bitirmek için değil, dinlenmek için ayırın.
 • Rahat ve keyifli emzirebilmek için meme başlarının yara olmamasına dikkat edin!
 • Emzirirken tek işiniz bebeğinizle iletişim olsun. Başka işlerle ilgilenmek memenin sık sık bebeğin ağzından çıkmasına neden olur. Memenin doğru verilmemesi ve sık sık ağızdan çıkması meme başı yaralarının başlıca sebebidir.
 • Emzirmeye başlamadan önce kendinize en rahat pozisyonu ayarlayın. Aksi takdirde sizin rahatsızlığınız emzirmenin ve bebeğinizin keyfini kaçırır. Gerekirse emzirme yastıkları kullanabilirsiniz.
 • Emzirmeye ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ diyerek başlayın. Sizin bedeninizden bebeğinize akan rahmet hazinelerine şahitlik yapın, şükredin.
 • Anne sütünü artırıcı en önemli gıda sudur. Bunun dışında bebeğiniz istedikçe emzirmeniz ve sütünüzün yeteceğine kalben inanmanız, sütünüzün çoğalmasının kolaylaştırır.
 • Rezene çayı, dereotu, sade maden suyu ve boza gibi gıdalarda da süt artırıcı etki vardır.
 • Lohusalıkta bebeğe süt olsun diye alınan fazladan besinler, bebeğe süt değil ama anneye yağ olur. Kaliteli süt için kaliteli beslenmek elbette ki önemlidir. Fakat kaliteli beslenmek çok yemek değildir. Ancak hamileliğinde çok kilo almış, hemen forma girme planları yapan annelerin, bu dönemde aç kalmaları da doğru değildir.

 
ANNE SÜTÜ İLE EMZİRME NEDEN ÖNEMLİDİR?

Anne sütünün bebek için son derece önemli olması, içeriğinden ve özelliklerinden kaynaklanır. İlk 6 ay tek başına anne sütünün verilmesi yetişkinlik döneminde kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.
Her zaman steril ve bebeğe uygun olması, besin öğeleri bileşimi bebeğin tüm gereksinimlerini karşılaması, koruyucu etmenler içermesi, sindirime yardımcı aktif enzimler içermesi, enfeksiyonu önlemesi ve bağışıklığı güçlendirmesi gibi özellikler anne sütünün özellikleri arasında sayılabilir.
Emzirme işlemi, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir, anne-evlat arasındaki sevgi kalesinin ilk temelini atar. Emziren anne psikolojik olarak rahatlamakla birlikte göğüs kanseri, yumurtalık kanseri ve osteoporoz riskine karşı sağlığını koruma altına almış olur. (Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi:2004)
Tabii olarak, emzirme bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur ve bebeğin sosyal ilişkilerinde güçlü bir erişkin aday olmasını sağlar.
 
                                                                                                        
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın