Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Tavsiyeler

Hamilelik süresince anne adayları büyük bir sevgi, özveri ve cesaret ile bebeklerinin büyümesini ve 9 aylık süreci tamamlıyor. Hamilelik kadar zor olan doğum süreci anneleri ikilemde bırakabiliyor. Uzmanlara göre anne ve bebekte herhangi bir sağlık sorunu yoksa normal doğumu öneriyor. Normal doğumun zorluk süreci kişiden kişiye değişebildiği gibi normal doğumu kolaylaştırmak için uzmanların tavsiyelerini sizler için hazırladık.

1- Kendinizi Hazırlayın

Her hamilelik süreci birbirinden farlıdır. Bu özel ve güzel deneyime doktorunuzun tavsiyeleri ile hazırlanın. Çevrenizdeki insanların yaşadığı olumsuz etkenlerin sizi etkilemesine izin vermeyin ve doktorunuza güvenin. Aksi takdirde bu durum sizde doğum korkusu oluşturabilir. Çevrenizdeki olumsuz hikayelere karşı kulaklarınızı kapatın, zihninizi temizleyin. Gerektiği takdirde psikolojik destek almaktan çekinmeyin.

2- Egzersiz Yaparak Vücudunuzu Hazırlayın

Hamilelik döneminde yapılan egzersiz hem size hem de bebeğinize iyi gelecektir. Ayrıca doğum sırasında ve sonrasında da yapılan egzersizlerin vücudunuza iyi geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bebeğinizi ve kendinizi doğuma hazırlamak için doktorunuza danışarak üçüncü aydan itibaren size tavsiye edilen egzersizleri yapabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa profesyonel eğitim almış eğitmenler eşliğinde yapılmak kaydıyla normal doğuma hazırlık için plates yapabilirsiniz. Ayrıca hamilelik dönemin de nefes egzersizleri yaparak alıştırmalar yapabilirsiniz.

3- Hamilelik ve Doğum Konusunda Bilinçlenin

Hamilelik süresince doğum ve hamilelik konusunda doktorunuzla sürekli olarak iletişim halinde olun. Ayrıca bu konuda uzmanların yazmış olduğu kitapları okuyabilir, eğitimlerine katılabilir, film ve videolar izleyebilirsiniz. Ancak bu sürece eşinizi dahil etmeniz oldukça önemli.

4- Doğumun Kendiliğinden Başlamasını Bekleyin

Her şeyin yolunda gittiği bir hamilelik sürecinde 38 ile 42 hafta arasında doğum gerçekleşebiliyor. Ancak bu süre yine bebeğin durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu dönemde sakin kalmaya  ekstra özen gösterin çünkü stres ve sıkıntı doğumda etkili bir faktör olabilir. Ayrıca doktorunuzla iletişim halinde olmaya özen gösterin. Doğum kendiliğinden başladığında çok daha kolay olacağı için, sağlık açısında bir engel yoksa doğumun kendiliğinden başlamasını bekleyin.

5- Doğum Sırasında Yanınızda Deneyimli Biri Olsun

Her anne adayının doğum sırasında yaşadığı stres kaçınılmaz olacaktır. Ancak önemli olan bu stresin kontrol altında tutulabilmesidir. Sizi gerginlik ve stresten uzak tutacak etrafınızda deneyimli birilerinin olmasında fayda var.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.