İslam’da Evlilik Hukuku

İslam’da Evlilik Nasıl Olmalı?

İslam dinine göre helal çerçevede yapılan evliliğin hem dünya hem de ahiret hayatında olumlu etkileri olduğu ifade edilir. Dinimizin büyük bir hassasiyet gösterdiği Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ise Müslüman alemine tavsiye etmiştir. Ayrıca evlilik nesil yetiştirmek, evlât terbiyesi, neslin muhâfazası ve insanlık haysiyetinin korunması bakımından son derece değerli görülür. İslamiyet’e göre evlilik nasıl olması gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz.

Toplumun en küçük yapı birimi olan aile, erkek ve kadının evlilik bağı ile bağlanması sonucunda meydana gelir. İslam dinine göre sadece ahiret hayatını düşünülerek dünya hayatının devam edemeyeceğini belirtir. Evlilikte hem dünya hayatı hem de ahiret hayatı için oldukça önemlidir. Evliliğin insan fıtratının bir gereğidir. Hz. Muhammed (s.a.v) ve diğer Peygamberler ve Allah’ın salih kullarından misaller verilerek evliliğin insanlar için gerekli olduğunu açıklanır.

Ayet ve Hadislere Göre Evlilik

Ayet ve hadislerde eşlerin birbirine karşı maddi ve manevi hak ve sorumlulukları olduğu belirtilmiştir. Bu kurallar harfiyen bilindiği ve uygulandığı takdirde aile fertleri arasında herhangi bir anlaşmazlığa mahal verilmez. Evliliğin ferdi, sosyal ve ahlaki birçok yararları vardır. İlk olarak evlilik yoluyla insan ırkının devamlılığı sağlanır ve nesebin korunur. Böylelikle toplumda zinadan dolayı ortaya çıkacak herhangi bir karışıklık önlemiş olacaktır.

Günümüzde evlilikler artmış olduğu kadar boşanmalar da bi hayli artmış durumda. Evlilikte yaşanan bu sorunlar hem toplumu hem de bireyleri ilgilendiriyor ve toplumda evlilikle ilgili olumsuz yargılar ön plana çıkabiliyor. Sorunlar her ne kadar aşılamaz gibi görülse de bu konuda bir uzmanla görüşülmesi çiftler arasında anlaşmazlıkların çözülmesi noktasında oldukça fayda sağlıyor. Çiftler arasında yaşanan iletişimsizlik evliliğin sonlanmasına kadar götürebilir. Ancak doğru bir iletişim yöntemi izlenmesi daha mutlu günleri beraberinde getirecektir.

Evlilikte Kadınların Yaptığı 5 Hata

  • Kalabalık ortamlarda eşini küçük düşürmek.
  • Suçlayıcı bir dil ile konuşulması.
  • Kendini doğru ifade edememek veya açık bir şekilde konuşulacakları söyleyememek.
  • Sürekli geçmiş konuların açılması.
  • Empati yapamamak.

Evlilikte Erkeklerin Yaptığı 5 Hata

  • Değer verdiğini yeterince dile getirmemesi veya eyleme dökmemesi.
  • Diğer kişilerin yanında eşinin önemsiz olduğunu hissettirmesi.
  • Empati yapamaması.
  • Kendilerini doğru ifade edememesi veya önemsememesi.
  • Eşine yeterince ilgi göstermemesi.
İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.