Sporda Yapılan En Yaygın Yanlışlar!

Hepimiz bir hevesle spor salonuna kaydımızı yaptırıp spora başlarız. Pek çok kişi birinci aydan sonra yapılan yanlışlardan dolayı sporu bırakıyor. Sporda Yapılan En Yaygın Yanlışlar içeriği ile artık sporu bırakmayacaksınız.

Malum hem güzel bir görüntü, hem de sağlıklı bir vücut için dengeli beslenmek ve spor yapmak şart. Sadece dengeli beslenmek tek başına yetmeyeceği için ya kilo vermek, ya da fit bir görünüme kavuşmak isteyen herkes spora başlıyor.

Hepimiz biliyoruz ki Türk insanı spor konusunda biraz tembel. Çoğumuz ilk önce bir hevesle güzel bir spor salonuna kayıt yaptırıp, daha birinci ay dolmadan salona gitmemeye başlarız.

Bu yazımızda size spordan soğumamıza, hatta bırakmamıza neden olan çok önemli noktalara değineceğiz. Türkiye’nin en büyük spor zinciri markası b-fit’in Eğitim Koordinatörü Sevcan Bircanlar Gürsoy, Sporda Yapılan En Yaygın Yanlışlar hakkında konuştu.

Sağlıklı bir bireyin gün içerisinde spora ayırması gereken ortalama süre 30 dakika. Buna rağmen çoğumuz gerek iş yoğunluğundan, gerek üşenmekten dolayı spora vakit ayıramayabiliyoruz.

Sporda Yapılan En Yaygın Yanlışlar

Bir hevesle  kayıt yaptırdığımız spor salonlarını daha ilk ayda sıkılıp bırakıyoruz. Peki ama neden? b-fit Eğitim Koordinatörü Sevcan Bircanlar Gürsoy bununla ilgili olarak, sporda yapılan yanlışlar yüzünden kişilerin spor yapmaktan vazgeçtiğini söylüyor. İşte yapılan o yanlışlar…

Spor İçin Mevsim Bahane Değil

Yapılan en büyük yanlışın sporu yalnızca yaz mevsimi gelmeden yapılan bir aktivite olarak görmek olduğunu belirten Sevcan Bircanlar Gürsoy: “Sağlıklı bir vücuda ve yaşama sahip olmak için sürdürülebilir bir şekilde egzersiz yapmalıyız. Egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi sadece yaza girerken değil, hayat boyu kaliteli bir yaşam için düşünmeliyiz” diyor.

Düzenli egzersiz yaparak fazla kilolardan kurtulabileceğimizin de altını çizen Gürsoy,”Bu sebeple yaşanan sağlık sorunları da ortadan kalkıyor” şeklinde açıklıyor.

Çok Hızlı Sonuç Almayı Beklemek…

Belki de hemen hemen herkesin yaptığı en büyük hata; spora başlar başlamaz hayal ettiği vücuda kavuşacağını düşünmek. Bu en sık karşılaşılan yanlış düşüncelerden biri.

Spordan sonuç almak için belirli bir düzen ve disiplin içerisinde yapılması gerektiğini vurgulayan Sevcan Bircanlar Gürsoy, Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi’ne göre, sağlığın korunup geliştirilebilmesi için haftada 150 dakika orta şiddette egzersiz yapılması gerektiğini söylüyor.

Buna göre; haftanın 5 günü, düzenli olarak 30 dakika boyunca spor yapılması gerekiyor. Ayrıca ne kadar spor yaparsak yapalım istenilen hedefe ulaşmak kişinin yaş, cinsiyet ve metabolik düzeyine göre değişiklik gösterir. Bunu asla unutmamalıyız!

“Sağlıklı Beslenmeyip Spor Yapmak Yeterlidir”

Hepimizin en çok yanılgıya düştüğü noktalardan biri bu. “Spora gidiyorsam nasıl olsa zayıflarım, öyleyse istediğim her şeyi istediğim kadar yiyebilirim” gibi bir algı var. Bu çok ama çok yanlış bir düşünce.

Spor yapan kişilerin başarılı sonuç alabilmeleri için beslenmelerine de çok dikkat etmesi gerekiyor. Gürsoy buna şu şekilde açıklık getiriyor; “Düzenli spor yaparken düzenli beslenmezseniz, egzersizden istediğiniz performansı alamazsınız. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve yeterli su içmeyle desteklenmelidir”

“Her Egzersiz Kalori Yakar” Algısı

Bu da yanlış olan bilgilerden biridir. Kişinin kendi vücut ağırlığıyla, yani hidrolik ekipmanlarla çalışması vücudunu deforme etmeden daha fit bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

Vücudu istenilen şekle getirip aynı zamanda yağ yakabilmek için birden çok kası aynı anda çalıştırmak gerekir. Gürsoy, “Vücut ağırlığı ile bir kas grubunu çalıştırmak için egzersiz yaptığınızda, hedeflediğiniz kas grubunun yanında farklı kasları da devreye sokarsınız.” diyor.

Bazı kasların yardımcı olarak çalışırken, bazı kasların antagonist (ters kas grubu) olarak çalıştığını belirten Gürsoy, bazılarının ise stabilizasyonu sağlamak için bu harekete katıldıklarını, bu sayede birden çok kasın aynı anda çalıştığını belirtiyor.

Yani düşünülenin aksine her egzersiz kalori yakmaz. Eğer daha fazla kalori yakmak istiyorsak da seçeceğimiz egzersizlerin birden çok bölgeyi aynı anda çalıştırması gerekir.

Ofiste Sağlıklı Beslenme makalemize göz atmak istermisiniz.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.