Şubat 2019 Enflasyon Rakamları Açıklandı!

Enflasyon oranları açıklandı ve yine şaşırtmadı. Devamlı artış gösteren enflasyon rakamları Şubat 2019’da da değişmedi. TÜİK, yaptığı açıklamada Şubat ayında enflasyonun 0.16 oranında artış gösterdiğini bildirdi. Yıllık bazda ise enflasyon 19.67 rakamına çıktı.

Yıl bazındaki toplam artış vatandaşım alım gücünü düşürürken, perakende piyasalardaki ürünler el yakıyor. Tanzim satışları ise piyasayı rahatlatacak düşüncesiyle kurulsa da henüz bir etkisi görülmedi.

En Çok Artan Marul

Enflasyondan en çok etkilenen yiyecek marul oldu. Marulun fiyatı %35 civarında bir artış gösterdi. Yeşillik alanındaki birçok gıda durumdan etkilenirken marulu takip eden sebze maydanoz oldu. Artış oranı ise yüzde 23.97. Kırmızı lahana da yine artıştan etkilenen bir diğer sebze. Yüzde 18.66 oranında artış görülüyor.

Erkek Giyimde Ucuzlama

Giyim sektöründe de artışlar devam ederken, gıda sektörüne göre daha az artış görülüyor. Hatta bazı kıyafetlerde düşüş ve indirim olduğu göze çarpıyor. %14’lük düşüş yaşayan erkek kazağı, giyim sektöründe en fazla düşüş yaşayan giysi oldu. Sebebi ise aslında Türkiye’de bahar mevsimine geçiş olması. Mart ayı ile birlikte bazı illerde bahar karşılandı. Bu da tekstil sektöründe fiyat düşüşlerini tetikledi.

Yıllık olarak en fazla artışın yaşandığı gıda sektöründeki toplam artış yıllık bazda %29.25 olurken, vatandaşlar açısından da en fazla hissedilen gıda sektöründeki fiyat artışları oldu. Özellikle market ürünleri oldukça pahalı olduğu için tepki almıştı.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.