Ucu Beyaz Sivilceye Ne İyi Gelir?

Ucu Beyaz Sivilce Neden Olur?

Beyaz sivilceler genellikle ergenlik döneminde ve hormonal bozukluk durumlarında oluşur. En yaygın akne biçimidir. Tedavisi etmesi kolay olsa da ciltte acıya neden olabilir. Stres de sivilceye neden olabilir.

Yağlı ciltlerde beyaz sivilcenin yanı sıra siyah noktalar da oluşabilir. Bu sivilceler genellikle ölü deri hücreleri, bakteri ya da kirin gözeneklere birikmesi sonucu oluşur. Beyaz sivilceler bazı bitkisel çözümler ile yatıştırılabilir.

Ucu Beyaz Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcelere Doğal Çözüm

Sivilce için beslenme listesi oluşturulmalı

Dengeli beslenilmesi gerekir. Bol bol meyve ve sebzeler tüketilmesi önerilir. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme planının yanı sıra gazlı içeceklerden ve kafeinden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda fazla yağlı ve kızartma besinler tüketilmemelidir. Yapay tatlandırıcılardan uzak durulması önerilir.

Belirli kısıtlamalar ile tüketilen besinlere dikkat edilmesi önemlidir. Baharatlı gıdalar ve abur cubur besinler de tüketilmemelidir. Bu tür besinler cildin fazla yağ salgılamasına neden olur. Ev yapımı meyve suları, salata, hafif çorbalar tüketilebilir. Et ve yumurta tüketimi de kısıtlanmalıdır.

Kabızlık Sivilce Yapar mı?

Uzun süreli kabızlık ya da bağırsak hareketlerindeki değişiklikler de beyaz sivilceye neden olabilir. Kabızlık vücuttan toksinlerin atılmasını engeller. Bu nedenle ciltte sivilce oluşumu da tetiklenir. Bağırsak hareketleri düzene sokulmak için müshil etkisi yaratan besinler tüketilebilir. Lifli ve su bazlı besinlere ağırlık verilmelidir. Aynı zamanda çok katı gıdalar tüketilmemeli; mutlaka gün içerisinde öğünlerde çorba tüketilmelidir. Kabızlığa neden olan ilaçlardan da uzak durulması önerilir. Bazı ilaçlar yan etki olarak kabızlık ve çeşitli bağırsak hareketi değişikliklerine neden olabilir.

Sivilceli Ciltler İçin Tarçın Maskesi

Sivilcelere Peeling Uygulaması

Beyaz sivilceler genellikle ciltteki yağ, toz ve kir ya da bakteri birikimi ile oluşur. Bu maddeler gözeneklerin kapanmasına neden olur ve sivilce oluşumunu artırır. Bu nedenle günlük cilt temizliği oldukça önemlidir. Gün içerisinde cilt sık sık temizlenmelidir. Peeling uygulamaları haftada bir kez yapılabilir. Cilt üzerine uygulanan temizleme jelleri cildin kirden ve bakterinde arınmasına yardımcı olur. Cilt temizliği için bazı bitkisel cilt maskeleri uygulanabilir.

Günlük cilt temizliği için bitkisel ürünler tercih edilmelidir. Kimyasal içeren temizlik ürünleri cildin kısa vadede düzelmesine yardımcı olurken uzun vadede cilde zarar verebilir. Yağlı ciltler sivilceye daha meyilli olduğu için dikkat edilmesi gereken bir cilt tipidir. Bu cilt türünde yağlı nemlendiriciler yerine su bazlı nemlendiriciler kullanılmalıdır. Cilt sık sık hafifçe keselenebilir. Bu yağın arınmasını sağlarken gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Beyaz sivilcelere çözüm

İlaç ve tıbbi prosedürler

Bazı durumlarda beyaz sivilceler cildin büyük bir bölümüne yayılabilir. Lezyonlar büyüyerek iltihap artabilir. Bu tür durumlarda mutlaka bir doktora gidilmelidir. Sivilcelerin azalması için tropikal merhem ve oral ilaçlar aynı anda kullanılabilir. Ancak kesinlikle doktor onayı ile alınmalıdır. Bu tür ilaçların bazı yan etkileri olabilir. Bu nedenle reçete edilmedikçe kullanılmamalıdır.

Sivilcelere Karşı Ne İyi Gelir?

Dermabrazyon yöntemi de uygulanabilir. Bu teknik non-invaziv cerrahi bir işlemdir. Bu yordam çatlakları, kırışıklıkları, yara izlerini, pigmentasyonu ve hasarlı cildi iyileştirmek için kullanılır. Aynı zamanda yaşlılık lekeleri için de kullanılmaktadır. Bu yöntem ile beyaz sivilcelerde oluşan iltihap yok edilebilir.

Beyaz sivilceler genellikle hormonal değişiklikler ve yağ oranının artması nedeniyle oluşur. Bu sivilcelerin oluşmaması için öncelikle beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Yağlı ve çok şekerli besinlerden kaçınılması gerekir. Aynı zamanda cilt temizliği de en az beslenme kadar önemlidir. Cildin sık sık temizlenmesi yağ ve kirin arınmasına yardımcı olur. Ancak sivilceler çok yoğunsa ve giderek artıyorsa mutlaka bir cilt doktoruna başvurulmalıdır.

Beyaz Sivilceler İçin Maske?

Beyaz sivilceler için limon suyu, elma sirkesi ve bal ile tarçın gibi bitkisel çözümler de kullanılabilir. Beyaz sivilceler için maske uygulamaları evde yapılabilir. Sivilce için en etkili çözüm tarçın ve baldır. Bal ile tarçın karıştırılarak sivilce üzerine uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Bu uygulama sivilcenin kurumasına yardımcı olacaktır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.