Sivilcelere Karşı Ne İyi Gelir: Sivilce Nasıl Geçer

Kadınların güzelliklerine gölge düşüren sivilcelere karşı yapılması gereken uygulamalar ve sizler için hazırladığımız tavsiyeler bu sorunun ortadan kalkmasında sizlere yardımcı olabilir.

Sivilceli Ciltler İçin Yapılması Gerekenler

Sivilceli ciltler için yapılması gerekenler konusunda yapılan araştırmalar doğru bilinen bazı uygulamalarında aslında yanlış olduğunu ve güzelleşmek uğruna bu soruna davetiye çıkarttığımızı ortaya koymuştur. Kadınların hayatlarının mutlaka bir kesitinden karşılaştığı sorunlar arasında yer alan sivilceler genellikle aşırı yağlanma nedeni ile oluşabilmektedir. Kadınların sivilcelerle mücadelede ortak yaptığı hatalar arasında yer alan yağlanmayı önlemek için normalden fazla yüz yıkama alışkanlığının aslında faydasının olmadığını ifade eden uzmanlar sabunla yüzümüzü yıkamanın ardından nemlendirici sürülmesini tavsiye etmektedirler.

Hassas cildimize sivilcelere engel olması için sürdüğümüz pudra, limon, kolonya, alkol gibi maddeler tenimizin tahriş olmasına neden olacağından kesinlikle kullanılmamaya çalışılmalıdır. Cildimizi aşırıya kaçmadan ve tahriş etmeden yıkamamız sivilcelere karşı alınabilecek önlemler arasında yer almakla beraber pH değeri 5.5 civarında olan temizleyicileri kullanmamızda faydalı olacaktır.

Sivilcelere Karşı Yapılması Gerekenler

Sivilcelere karşı yapılması gerekenler arasında hafta iki kez cildimizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayacak temizlik maskesinin de mutlaka faydası görülecektir. Sivilce oluşumuna neden olan yağlı yiyeceklerden uzak durulması da bu konuda yapılması gerekenleri ilk sıralarında yer almaktadır. Vücudumuza farklı zararları olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan yağ ve şeker tüketimine dikkat edilmesinin yanında hazır yiyeceklerden de mümkün olduğunca uzak durulması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Sivilce oluşumuna neden olacak ve hızlandıracak patates kızartması, pizza, makarna, kurabiye, hazır et yemekleri, cipsler, kızarmış yiyeceklerde bu sorunla karşılaşmanızı kaçınılmaz hale getirecektir.

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Sivilce oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler arasında yine yediğimiz besinlere dikkat etmemiz önemli bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmesinin yanında baklagillerle zenginleştirilmiş yemeklere ağırlık vermemiz imrenerek baktığımız cilde kavuşmamızı sağlayacaktır.

Sivilce oluşumunu engellemek için balık, kabak, kereviz, ıspanak, mercimek, armut, domates, yoğurt, brokoli, zeytin ve zeytin yağı tüketmenizde bu problemle karşılaşmamanıza yardımcı olacaktır. Vücudumuzun dinlenme süresine yani uykumuza dikkat etmemiz de sivilcelerle savaşta galip gelmemizi sağlayacağı gibi günlük düzenli olarak en az 7 saat uyumaya özen göstermeliyiz. Sivilce sıkma alışkanlığı çok yanlış olmakla beraber sivilcelerin yayılmasına, iz kalmasına ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.