Yüze Uygun Fondöten Nasıl Seçilir: Cilt Tipine Göre Fondöten

Yüzünüze Uygun Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır

Cilt bakımı ve Fondöten İlişkisi

Işık Dağıtıcılar

Minik partiküller, ışığı emmek yerine dağıtarak kusurları minimize ederler. Bazı fondötenler, pigmentin çevresini nemlendirici yağlarla kuşatarak pigmentle cilt arasında bir tampon oluştururlar ve makyajın yüzdeki ince çizgilere dolmasını engellerler.

Güneşten Koruyucular

SPF 8 ve yukarısı biraz koruma sağlar ancak aldığınız ürünün UVA ve UVB koruyucuları olmasına da dikkat edin ki cildinizi güneş yanıklarından olduğu kadar erken yaşlanmadan da koruyabilsin. Diğer güneş koruyucular gibi düzenli olarak yenileyin.

Yağsız Fondötenler

Karma ciltlere özel olarak üretilmiş fondötenlerde kuru bölgeler için yağsız nemlendiricilerle yağ emiciler bulunur. Akneyle savaşan bazı formüllerde sivilce kontrolüne yardımcı bir soyucu olan salisilik asit de bulunur. Siyah noktaları ve akneleri önleyici ya da her ikisini birden içeren formülleri tercih edin.

Uçucu Silikonlar

Fondötenin kolay yayılması ve dağılmasına yardım ederler ve mat bir görünüm için birkaç saniye içinde buharlaşırlar.

Cilt Bakımı

Cildin esnekliğini korumak için antioksidan vitaminler (genellikle C ve E), nemlendirici maddeler ve yağ önleyiciler içerebilirler.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.