Açık Renkler İle Evinizi Daha Ferah Hale Getirin

Açık renkler ile eviniz daha ferah…

Mekanların üzerimizde bıraktığı büyüklük algısı metrekarenin dışında değişkenlik gösterebilen bir algıdır. Örneğin aynı metrekarede iki mekan farklı tavan yüksekliklerine sahip olduğu için birini diğerinden daha büyük veya daha ferah olarak değerlendiririz. Birçoğumuzun küçük apartman dairelerine sıkıştığı son yıllarda evlerimizde büyüklük algısıyla oynamak oldukça önemli oldu. Gelin mekanları nasıl olduğunda daha büyük gösterebiliriz birlikte bakalım.

IMG 3211
IMG 3211

Eslem Arıcı Tekinel

Mekanda daha ferah bir algı yaratmak için en önemli adım renkler. Soğuk ve açık renklerin daha uzak algısı yarattığını biliyor muydunuz? Tabi ki de bütün renklerin arasında beyaz en güçlü silahımız. Bembeyaz duvarlar sanki birbirinden uzak duruyormuş ve beyaz tavan olduğundan yukardaymış gibi algılarımızla oynayacak. Bizim istediğimizde tamda buydu…

Aynalar mekana yeni bir derinlik verirken yansımalarıyla algılarınızla bir sihirbazlık numarası gibi oynarlar böylece mekan birdenbire büyüyüverir.

IMG 3212

Gelelim mobilya seçerken nelere dikkat edeceğimize. Oldukça kibar hatlı yalnızca işlevi kadar yer kaplayacak mobilyalar tercih etmelisiniz. Peki ne demek bu? Üç kişinin oturabileceği iki koltuktan daha kibar olanı, daha az yer kaplayanı tercih etmelisiniz ki ne kadar az mobilya o kadar boş alan ve o kadar ferahlık demektir.

IMG 3210
IMG 3210

Pencereleri olabildiğince ince ve tabi ki yine açık renk perdelerle örtmek onların bize sağlayacağı ferahlıktan maksimum faydalanmanızı sağlayacaktır. Özellikle fon perde seçimi burada çok önemli oluyor. Fon perde kullandığımız duvarda, gözümüz artık duvar uzunluğunu fon perdenin bitiminden itibaren algılayacaktır. Bu yüzde duvar rengine olabildiğince yakın ve yine açık ve soğuk renkler yardımınıza yetişiyor.

Birkaç küçük hileyle olduğundan büyük görünen, ferah eviniz artık hazır. Keyifli oturmalar…

IMG 3209
IMG 3209
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.