Artrit Nedir? Ne İyi Gelir Artrit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi

Artrit Nedir?

Artrit bir çeşit eklem hastalığıdır. Eklemlerde oluşan iltihap şiddetli ağrı ve şişliklere neden olabilir. Bu belirtilerin azaltılması için ise doğal ve bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir.

Artrit Nasıl Geçer?

Artrite Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Artrite iyi gelen bitkiler: Zerdeçal

– Artrit tedavisinde en etkili çözümlerden ilki zerdeçaldır. Zerdeçal eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Anti enflamatuar ve ağrı giderici özellikleri ile bilinir. İçerisindeki kurkuminoit ve kurkumin bileşenleri ile anti enflamatuar ilaçlara benzer şekilde davranır.

– Zerdeçal özellikle sebze yemeklerine eklenerek tüketilebilir.

– Alzheimer hastalığı, katarakt ve kanser gibi hastalıklarda da zerdeçal tozu önerilmektedir.

– Biraz zerdeçal ve su karıştırılarak artrit nedeni ile şişen ve ağrı oluşan eklemlere uygulanabilir.

Romatoid artrit şifalı bitkiler: Romatoid artrit ısırgan otu

– Isırgan otu magnezyum, bor, silisyum, kalsiyum, demir, fosfor ve beta-karoten gibi eklem sağlığı için faydalı olan proteinler ve mineraller içerir. Aynı zamanda A vitamini, B vitamini kompleksi, C vitamini ve D vitamini gibi önemli vitaminleri de içermektedir.

– Artrit durumunda ısırgan otu çayı tüketilebilir. Ağrı ve şişliklerin kısa sürede azalmasına yardımcı olur.

Artrite iyi gelen yiyecekler: Zencefil

– Zencefil içerdiği COX-2 enzimi ile artrite bağlı olarak ortaya çıkan ağrıyı azaltır.

– Düzenli olarak zencefil çayı tüketilebilir.

Artrit için şifalı bitkiler: Meyan kökü

– Meyan kökü de artrit durumunda son derece etkilidir. Vücutta kortikosteroid gibi serbest radikallerin sayısını azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda inflamasyona neden olan iltihabı azaltır.

– Meyan kökü aynı zamanda, anksiyete, adrenal yorgunluk durumlarında da önerilir.

– Çay şeklinde demlenerek tüketilmesi önerilir. Ancak kalp problemleri, şiddetli baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi sorunları olan kişiler çok sık kullanmamalıdır.

Artrite faydalı bitkiler: Dulavratotu kökü

– Artrit ve diğer eklem sorunlarında önerilen çözümlerden biri de dulavratotu köküdür. Bu bitki içerdiği yararlı esansiyel yağ asitleri ile ağrının kısa sürede azalmasını sağlar. Aynı zamanda tanen ve steroller gibi anti enflamatuar enzimler içerir.

– Dulavratotu kökü bitkisel çay olarak tüketilebileceği gibi sebze ve kızartma yemeklere eklenerek de tüketilebilir.

Artrite yararlı bitkiler: Keten tohumu

– Keten tohumu bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olur. İçerdiği omega 3 yağ asitleri ile iltihabı azaltır. Balık gibi omega 3 yağ asidi açısından zengin olan keten tohumu mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

– Artritin neden olduğu iltihabın kısa sürede azalmasına yardımcı olur.

– Bağırsak sorunları olan kişilerin doktora danışarak kullanması önerilir.

Artrit için doğal yöntemler: Kızılcık suyu

– Kızılcık suyu da artrit ile ilişkili kas ve kemik ağrıların için önerilir. Güçlü analjezik özelliklere sahiptir. Günde 2 bardak kadar tüketilebilir.

Romatoid artrit ağrısına ne iyi gelir: Sarı kantaron

– Sarı kantaron yağı bu bitkinin taze çiçeklerinden elde edilir. Özellikle romatizmalı ağrıyı azaltmaya yardımcı güçlü analjezik ve anti inflamatuar özellikleri vardır.

– Biraz sarı kantaron yağı ile zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım etkilenen alanlara masaj yapmak için kullanılır. Bir süre ciltte bekletilir ve durulanır.

Artrit ağrısı nasıl geçer: Erkeç sakalı bitkisi

– Bu bitki de artrit ile ilişkili ağrı tedavisinde kullanılır. Doğal ve güçlü anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Aktarlardan kolaylıkla bulunabilir.

Beyaz söğüt kabuğu

– Beyaz söğüt kabuğu artrit ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan salisilatlar (aspirin ile benzer bileşikler) içerir. Aktarlardan kolayca temin edilebilir. Haricen kullanım içindir.

Kırmızı acı biber

– Kırmızı acı biber de ağrı kesici özelliklere sahiptir. Eklemlerde sertlik ve romatizmaya bağlı ağrı oluşması durumunda özellikle önerilir.

– Ağrı giderici kimyasal bir madde olan kapsaisin içeren kırmızı acı biber çay şeklinde tüketilebilir.

– Alternatif olarak biraz acı biber ile su karıştırılır. Bu karışım hamur haline getirildikten sonra etkilenen eklem alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ardından su ile durulanır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.