Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir

Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Çoğu kadının ve erkeğin yaşadığı en büyük cilt problemlerinin başında burun bölgesinde meydana gelen siyah noktalar oluyor. Peki, burundaki siyah noktalar nasıl geçer?

Günlük hayat koşuşturmacası içinde cildimizin maruz kaldığı hava kirliliği vb. etmenler ciltte pek çok siyah nokta oluşumuna sebebiyet veriyor. Siyah noktalardan sadece silme işlemi ile kurtulamayacağınızı biliyor olmalısınız. Çünkü bu noktacıklar sırf kir ile değil ciltteki ölü deri hücre ve sebumların birikmesiyle meydana geliyor. Oksijen ile tepkimeye giren bu maddeler, sonucunda gözeneklerde siyah noktaları oluşturuyor.

Ciltteki gözenekleri yok etmek ya da daha da küçültmek, mümkün olan bir yöntem değildir. Limon ve nane gibi besinler gözeneklerin küçük durmasına yardımcı olsa da esasında  gözenekler küçülmez. Gen çizelgesi, yaş, güneşle olan ilişki gözeneklerinizi etkilese de bu noktada yapabileceğiniz en önemli nokta, onları temiz tutabilmektir.

Siyah noktaları yok etmek mümkün mü?

Medikal destek yöntemler sayesinde siyah noktalarınıza işlem yaptırabileceğiniz gibi evde de kendi yöntemlerinizle bununla savaşabilirsiniz.

  • İlk olarak temiz yüzünüzü buhar tutun.
  • Bunun için geniş bir kaba sıcak su koyduktan sonra kaba doğru eğilin ve üzerinize örtü örtün.
  • 5-10 dakika durduktan sonra gözenekleriniz açılacak.

Burundaki siyah noktalardan kurtulmak için evde yapılacak bakımların başında karbonat peelingi yer alıyor. Bu şekilde cildin üzerindeki ölü deriler temizlenir, siyah nokta oluşumunu engeller. İki çay kaşığı karbonatı maden suyuyla karıştırıp bu peeling kolayca elde edebilirsiniz.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.