Doğru Dezenfektan Seçimi Nasıl Yapılır?

Dezenfektan kullanımı salgın hastalıklardan korunmak için yapılması gereken en önemli alışkanlıklardan biridir. Özellikle açık alanlarda bulunan kişilerin kendi sağlıkları ve temas ettikleri kişilerin sağlıkları için ellerini dezenfekte etmeden yemek yememeleri ve ellerini yüzlerine sürmemeleri virüsün yayılmasına neden olabildiği için dikkat edilmesi gerekir. Doğru dezenfektan seçimi için Aysha okurları için hazırladığımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Dezenfektan Nedir?

Dezenfektanlar yoğun insan kalabalığının olduğu yerlerde virüs ve bakteri gibi hastalığın oluşmasına veya yayılmasını önlemek için oldukça önemlidir. Elleri yıkama imkanının olmaması veya diğer nedenlerden ötürü kullanılabilen el dezenfektanları enfeksiyon ve hastalıkların yayılmasını önler kişisel temizliğin sağlanmasında yardımcı olur. Virüse karşı etkili bir çözüm yöntemi olan dezenfektanlarda alkol oranı oldukça önemlidir. Yüksek derecede alkol barındırıyorlar ve koruyuculuk özellikleri çok yüksek olan dezenfektanlar cilt kuruluğuna ve egzamaya neden olabiliyor. Dolayısıyla yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği olan el dezenfektanları tercih edilebilir.

Dezenfektan Seçiminde Dikkat!

  • Farklı dezenfektan çeşitleri eczane ve kişisel bakım marketlerinde satılıyor ancak bakteri ve virüslerden koruması için alkol bazlı olanlar tercih edilmelidir.
  • Canlı veya cansız yüzeylerde dezenfektan tercih edilmesi farklı alanlarda kullanılmasında yardımcı olur.
  • Uzmana danışılmadan veya prospektüsüne bakılmadan dezenfektan alınmamalıdır. Aksi takdirde cilt sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.
  • Görünen veya görünmeyen kirlenmelerde kullanılan el dezenfektanları sabunla ve su ile 20 saniye boyunca yıkanılan ellerin yerini tutmaz.
  • Dezenfektanlar belli bir temizlik sağlar ancak virüs ve bakterileri yüzde 100 öldürücü etkisi yoktur.
  • El dezenfektanlarında ki alkol oranı yüzde 65-70 oranında olmalıdır.
  • Kokulu, kokusuz, yumuşatıcı veya kokulu, nemlendirici etkili el dezenfektanlarının tercih edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.