Egzamanın Panzehiri Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal bir nemlendiricidir. Egzama problemi olan birçok insanın da cildini rahatlatır ve kuruluk ve kaşıntı gibi semptomları hafifletir.

Hindistan cevizi yağı, anne sütünde de bulunan sağlıklı bir yağ asidi olan laurik asit açısından zengindir.

Laurik asit, egzama dahil olmak üzere her türlü sağlık sorunu için doğal ilaçların etken bir maddesidir.

Hindistan cevizi yağı tam anlamıyla egzamayı tedavi edemese de, cildi yumuşatır, tahriş ve kaşıntıyı azaltır ve enfeksiyon riskini de azaltabilir.

Egzama cildin nem kabiliyetini azaltır. 2014’te yapılan bir klinik çalışma, sekiz hafta boyunca cilde sızma Hindistan cevizi yağı uygulanmasının egzama olan çocuklarda cilt hidrasyonunu iyileştirebileceğini göstermektedir.

2018 çalışmasının bulgularına göre, Hindistan cevizi yağının ayrıca anti-inflamatuar özellikleri vardır ve cildin korunmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıya maruz kalınca  sıvıya dönüşür. Egzama belirtilerini azaltmak için, günde iki kez veya gerekirse daha sık olarak Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

Semptomların arttığı sırada uygulama sıklığını artırabilirsiniz. İyileşme sağlandıktan sonra da bu yağı kullanmaya devam etmek, egzama semptomlarının geri dönmesini engelleyebilir.

Cilt sabahları kuruduğunda, yataktan kalkmadan önce Hindistan cevizi yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Hindistan cevizi alerjisi olanlar Hindistan cevizi yağı kullanmaktan kaçınmalıdır. Alerjik reaksiyonu test etmek için, hasarsız bir cilde küçük bir parça yağı sürün.

Hindistan Cevizi Yağı Yüze Sürülür mü?

Hindistan cevizi yağı kullananlar doğal bir yapıya sahip olduğunu ve yüze sürüldüğünde ferahlattığını belirtmektedir.

Bazı kimyasalların cildi tahriş edebileceğinden, kimyasal madde olmadan çıkarıldığından emin olmak için yüksek kaliteli, organik, sızma veya soğuk preslenmiş Hindistan cevizi yağı seçmek önemlidir.

Egzama nedir, egzamaya ne iyi gelir ile İlgili Detaylı Bilgi Egzama Nedir

EGZAMA İÇİN DİĞER DOĞAL İLAÇLAR

Siğiller için kullanılabilen bir başka doğal ilaç da elma sirkesidir. Elma sirkesi egzama semptomlarını hafifletebilir, ancak dikkatli kullanmak gerekir.

Elma sirkesinin asitliği ve antimikrobiyal etkileri egzama semptomlarını hafifletebilir.

Bununla birlikte, yüksek asit konsantrasyonu hassas cildi tahriş edebilir veya yakabilir, bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Omega-3 balık yağı takviyeleri almak da, bağışıklık sistemini güçlendirici yönüyle alevlenmeleri önleyebilir. Ayrıca D vitamini takviyesi ve düzenli olarak probiyotik almak egzama alevlenmelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Dr. Sinan Akkurt

Dr. Sinan Akkurt

Yazarımız Dr. Sinan Akkurt, biorezonans tedavisini Türkiye’ye tanıtan isimdir. Dergimiz'de uzmanlık alanı yanında, sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratan makaleler ele alır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.