El ve Ayak Tırnakları Nasıl Kesilir?

Tırnak bakımı vücut sağlığı ve kişisel bakımın önemli parçalarından biridir. Tırnak problemleri yaşamamak için düzenli olarak tırnak kesimi yapılmalı. Ayrıca İslamiyet’te sünnet olarak bilinen tırnak kesimi sağlığımızı koruması açısından önemlidir. Tırnak kesimi ve bakımı nasıl yapılır? İslamiyet’e göre usulleri nelerdir?

el ve ayak tırnakları nasıl kesilir
el ve ayak tırnakları nasıl kesilir

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

El ve ayakların parmak uçlarında bulanan tırnaklar, parmaklarımızı dış etkenlere karşı koruyor. Ancak gün içerisinde pek çok mikrop ve pisliğe de maruz kalır. Bundan dolayı da tırnakların düzenli bir şekilde kesilmesi kişisel bakım ve sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu durum önemsenmediği zaman sağlık sorunlarına neden olabilir. Uzmanlar tırnakların oval olarak değil düz olarak kesilmesi gerektiğini öneriyor. Aksi takdirde uzmanlar, tırnaktaki kırılma ve morlukların iyileşme sürecinin çok uzun olabildiğini ifade ediyorlar.

Genellikle banyo sonrasında yumuşayan tırnakların düz bir şekilde kesilmesine özen gösterilmeli. Temiz bir tırnak makasıyla çok derinden kesilmemesi gerekiyor. Ayrıca tırnak kesiminden sonra yapılan törpü ile tırnaklar daha güzel ve sağlıklı görülebilir.

Tırnak batması ve mantar sorunlarının nedenleri; kesim şeklinin oval olması ve tırnak makasının hijyenik olmamasıdır. Temizlik açısından sıkıntılı olan tırnak makasları kullanılmamalı veya dezenfekte edilmeli. Tırnağa son şeklini vermek için yapılan törpüleme işlemi tırnakların yumuşak olduğu zaman yapılmamalı. Aksi halde tırnağın yapısı bozulur ve çatlamalar oluşur.

İslami Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Temizliğin imandan geldiği İslam dininde tırnak kesimi önemli bir yer tutuyor. El ve ayak temizliği açısından uzayan tırnakların kesilmesi sünnettir. Özellikle de el parmaklarındaki tırnaklar her türlü mikropla temas ediyor. Uzayan tırnaklar sağlık açısından zararlı olduğu için tırnak kesimini İslamiyet’te Hz. Peygamber (s.a.s.)’de tavsiye ediyor ve vücuttaki beş temizlikten birinin de tırnak kesilmesi olduğunu bildiriyor. «Fıtrat beştir; (yahut beş şey vardır ki, bunlar fıtrattandır): Sünnet olmak, kasıkları traş etmek, tırnak kesmek, koltuk altındaki kılları yolmak ve bıyıkları kısaltmak.»(Müslim, Tahâre, 49)

Ayrıca abdest ve gusül alınırken tırnak aralarına da suyun gitmesi gerekir. Hac ve umre ihramı zamanları dışında her an tırnaklar kesilebilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.