Eşarp Topuzu Nasıl Yapılır: Eşarp Topuzu Yapımı

Eşarp Topuzu Yapma

Tesettürlü hanımların eşarp ve şal yaparken saçlarını bone içerisinde toplamasına eşarp topuzu denir. Peki, eşarp topuzu nasıl yapılır?

Tesettür topuzunu anlatmadan önce nasıl bir örtü seçeceğinize karar vermelisiniz. Bir davet ya da özel bir geceye hazırlanıyorsanız muhtemelen eşarp seçeceksiniz. Çeşitli desen ve kumaşta bulabileceğiniz eşarplar, kombinlendiği tüm parçalara anında şıklık katıyor. Eşarp türleri arasındaki en gösterişli kumaş ise elbette ipekler oluyor. Bağlaması diğerlerine nazaran biraz daha zor olsa da ipek eşarplar, muhafazakar modanın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bunun dışında pamuklu, keten, twill gibi kumaş türlerinde de eşarplar edinebilirsiniz. Şal modelleri ise kombinlere uyum sağlamakla birlikte kullanıcılarına büyük bir konfor sunuyor.

Eşarp Topuzu Nasıl Yapılır?

Kişinin örtünebilmesi için ilk olarak bone altında saçlarını toplaması gerekiyor. Bunun için saçlarınızı başınızın arkasından lastik bir toka yardımı ile toplayın. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, yaptığınız topuzun çok yukarıda ve büyük olmamasıdır. Anatomiye aykırı bir eşarp topuzu görünüm olarak kötü duracaktır.

Saçlarınızı topladıktan sonra rahat edeceğiniz türde bir bone kullanmalısınız. Bu konuda piyasada pek çok çeşit bulabilirsiniz. Kendisinden tüllü ve kabarık hazır topuz yapan bonelerin yanı sıra sadece penyeden oluşan modeller de mevcut. Bone yerine ince bir tülbent de tercih edebilirsiniz. Arzu ettiğiniz boneyi toplamış olduğunuz saçlarınızın üzerine bağladıktan sonra eşarbınıza model verebilirsiniz.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.