Fazla Türk Kahve Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Kahvenin yararları, zararları ve cilde faydaları

Lezzetiyle damaklarda bayram havası yaratan Türk kahvesinin fayda ve zararları nedir? Türk kahvesinin cilde faydaları nelerdir?

Türk toplumu için özellikler yeri ayrı olan Türk kahvesi, hem içimiyle hem de sağladığı yararlarla oldukça seviliyor. Peki Türk kahvesinin aşırı tükettiğinizde ne gibi zararları var? Bu mucizevi kahvenin cilde faydaları nelerdir?

fazla kahve tüketiminin zararları
fazla kahve tüketiminin zararları

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Tadı ve telvesiyle pek çok müdavime sahip olan Türk kahvesi, hem toplum olarak kız isteme gibi çok özel anlarımıza hem de kırk yıl hatır kattığı muhabbetlerimize eşlik ediyor. Metabolizmayı hızlandıran bu kahve türü, antioksidan özelliği sayesinde de cilde iyi geliyor. Günde iki fincan içildiği zaman kan basıncını düzenleyen Türk kahvesi, kimi uzmanlarca ağrı kesicinin verimini de %30 kadar artırdığını iddia ediyor. Sinir yatıştıran, ağrı dindiren özellikleri yanı sıra Türk kahvesini spor öncesi içtiğinizde yağ yakımını da kolaylaştırmış olacaksınız.

Çok Fazla Kahve Tüketiminin Zararları

Her şeyde olduğu gibi Türk kahvesi içmenin de fazlası zarar elbette. Yapılan incelemeler ve araştırmalar, gün içerisinde ikiden fazla Türk kahvesi içen kişilerin tansiyon hastası olma ihtimalini artırdıklarını söylüyor. Kalp ritimlerinde düzensizlik de meydana getirebilen aşırı kahve tüketimi aynı zamanda kalsiyum, demir ve çinko emilimi yaptığı için kemik erimesine sebebiyet verebilir.

Zaman zaman uyku sorunu, agresiflik ve gerginlik de oluşturan kahve tüketimi özellikle gebelik de dikkatle ve doktor kontrolünde yapılmalıdır. Hamilelerdeki fazla miktardaki kafein alımı, düşük riski yaratabilir; yan etkilerini bebek üzerine gösterebilir.

Türk Kahvesi Yüze Sürülür mü?

Tadı dışında telvesi ile de zengin kullanım alanına sahip olan Türk kahvesinin cilde faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yüzünüze de sürebileceğiniz Türk kahvesi telvesiyle evde kolayca kendi cilt bakımınızı yapabilirsiniz. Limon suyu, su ve telve karışımını cildinize hafifçe masaj yaparak uygulayıp durulayın.

Kadınların en büyük düşmanı selülit için de kullanılan Türk kahvesi, düzenli kullanımda selülit görünümünde azalma sağlıyor. Bunun için, telveyi zeytinyağı ile karıştırıp selülitli bölgeye masaj yapın. 10 dakika sonra durulayın. Haftada birkaç kez bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.