Sinema Mevsimi Venedik’te Başlıyor

Dünyanın en prestijli film festivali olarak görülen festival, 1932 yılında Esposizione Internazionale d’Arte Cinematografica adıyla başlamış ve halen hiç aksatmadan devam ediyor.

Bu yılki açılış geçtiğimiz günlerde İtalya’da yaşanan deprem felaketi ve alınan üst düzey güvenlik önlemleri nedeniyle önceki yıllara nazaran sönük geçti. Ve geleneksel gala yemeği gerçekleşmedi. Festival boyunca deprem felaketinden etkilenenler için bağış toplanacak.

Bu yıl jüri başkanlığını yönetmen Sam Mendes’in üstlendiği festivalin açılış filmi, ismini Whiplash’le duyduğumuz Damien Chazelle’in yönetmenliğini yaptığı müzikal tarzdaki La La Land.

Festival, son yıllarda Oscar’ın Birdman, Spotlight, Gravity gibi iddialı filmlerinin galalarına sahne oluyor. Dünyaca ünlü yıldızların birer birer poz verdiği kırmızı halıda bu yıl, Emma Stone, Michael Fassbender, Jude Law, Natalie Portman, Mel Gibson, Amy Adams, Denzel Washington gibi isimleri görüyoruz.
Ülkemizin önde gelen yönetmenlerinden Reha Erdem de bu yıl Koca Dünya filmi ile Ufuklar bölümünde yarışıyor.

Festivalde, “La La Land”ın yanı sıra Altın Aslan için yarışacak önemli filmler var. Tom Ford’un “Nocturnal Animals”, Emir Kusturica’nın “On the Milky Road”, François Ozon’ın “Frantz”, Wim Wenders’ın “Les Beaux Jours D’Aranjuez” ve Terrence Malick’in “Voyage of Time” da bunlardan birkaçı.

Yarışma dışındaki film seçkisi de bir hayli dikkat çekiyor. Nick Cave’in oğlunun ani ölümünden sonra kaydettiği albümü ‘Skeleton Tree’nin kayıt sürecine odaklanan ‘One More Time with Feeling’ belgeseli ve ‘Gençlik’ filminin İtalyan yönetmeni Paolo Sorrentino imzalı Jude Law’un bir papayı canlandırdığı televizyon dizisi ‘The Young Pope’un ilk iki bölümü dünya prömiyerini Venedik’te yapıyor. https://www.keyifliyim.com/ride-and-travel-italy/

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.