91 Yıllık Baylan Klasikleri!

Baylan’da birbirinden güzel lezzetler ilk günden bu yana kalite ve hizmet anlayışındaki güncelliği devam ettiren kuruluşlar arasında.

İstanbullular arasında Baylan tarafından üretilen “Kup Griye”yi bilmeyen yoktur. Bu özel spesiyalin geçmişi 1954’li yıllara kadar dayanır. O zamanlar Baylan’ın Karaköy’de bulunan şubesine uğrayanlar daha önce tatmadıkları bu lezzetle tanışırdı. Baylan’ın icadı olan Avrupa’daki pastanelerde “Coupe Baylan” olarak satılan “Kup Kuriye”, vanilyalı-karamelli dondurmanın krem şanti , balbadem ve karamel sosuyla doyulmaz karışımlardan biri…Bu özel formül tam yarım asırlık tarifi hiç değiştirilmeyen Baylan Klasiklerinden biridir.

baylan

Kuruluşta Spesiyal Pasta, Butik Pasta, Cupcake, Kurabiye çeşitleri, Makaron Kulesi vb. damak tatlarına hitap eden lezzetler sevenlerin beğenisine sunuluyor. Baylan Bebek’te özel konseptiyle “Brasserie” olarak da hizmet veren elit kuruluşlardan biri…
Kültürüne yakışan şıklık ve kalite çerçevesinde 60 kişi kapasiteli bu sıra dışı mekânda hazırlanan özel olarak hazırlanan öğle ve akşam menüleri, hafta sonu açık büfe kahvaltısı, farklı yiyecek sunumları, sofistike detayları ve servis anlayışıyla benzer mekânlardan ayrılıyor.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın