Kilo Almak İsteyenlerin Tüketmesi Gereken Besinler

İnsanların bir kısmının vermek için uğraştığı kiloları ne yazık ki bazı insanlar tarafından alınamamakta ve kilo alma problemleri yaşatabilmektedir. Kilo almanın zorluğundan yakınan bu kişilerin genel olarak problemleri metabolizmalarının çok hızlı çalışmasından ötürüdür. Spor salonlarından veya uzman hekimlerden destek alarak yola koyulmak ne kadar doğru olsa da bu kişilerin diyet menülerini düzenlemelerinde de fayda bulunmaktadır.

Kişilerin kilo almak için hem günlük olarak vücuduna aktardığı besin değerlerini ve kalori değerlerini artırabilir hem de bu süreçte bazı sporlar yapılabilir. Bu yazımızda da sizlere kilo almak isteyenlerin tüketmesi gereken besinler size kilo aldırmada yardımcı olacak besinleri aktaracağız.

Kilo Almak İçin Önce Ne Yapmam Gerekiyor?

  • Öncelikle ideal kilonuzu hesaplayıp öğrenmeniz gerekmektedir
  • Eğer ideal kilonuza denkseniz veya daha fazla kilodaysanız dolayısıyla kilo almanıza ihtiyaç bulunmamaktadır.
  • Eğer ideal kilonuzun çok fazla üstündeyseniz biraz daha kilo almanız sağlığınız açısından hiç de faydalı olmayacak, metabolizman sorunlara yol açacaktır.
  • Eğer ideal kilonuzun altında kalıyorsanız günlük tükettiğiniz kalori miktarını gözlemleyecek ve hesaplayacaksınız. Bu kalori miktarını düzenli bir şekilde günlük olarak arttırmaya başlayacaksınız. Ortalama olarak 400-500 kalori arttırmanız yeterli olabilecektir.

Kilo Almak İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyim?

Kilo almak için birçok besini yiyebilirsiniz. Yenilen besinlerin bir fazlası daima kilo olarak vücudunuza giriş yapacaktır.

Ancak bu kiloların vücutta yağ yapmasını değil, sağlıklı kilo almak istediğimiz için yiyip içmemize dikkat edeceğiz.

Günlük almanız gereken kalori miktarından en fazla 500 kalori olmak şartı ile aşağıdaki besinleri tüketebilirsiniz.

Balık yağları,
Palmiye, Zeytin, Fıstık, Soya veya Kanola yağları,
Badem, Fıstık gibi kuruyemişler,
Fıstık Ezmesi,
Çikolata ve diğer çikolata içeren ürünleri,
Süt ve süt ürünleri,
Peynir ve türevleri,
Pekmez, bal, reçel,
Buğday ekmeği,
Hindistan Cevizi, Ceviz, Kuru Kayısı, Kuru Üzüm….

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.