Mercanköşk Nedir: Mercanköşkün Faydaları Nelerdir?

Beslenmeniz içinde mercanköşke yer vererek yemeklerin lezzetini arttırmaktan çok daha fazlasını yapabilirsiniz… Mercanköşkün faydaları yazısının tamamını okuduğunuzda “Sen neymişsin be mercanköşk” diyeceksiniz!

Mercanköşk Nedir?

Mercanköşk, Akdeniz çevresinde yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. Genelde yemek pişirirken kekik yerine kullanılır, fakat daha yumuşak bir tada ve ince dokuya sahiptir. Dünya mutfağında da çeşitli çorbalara, güveçlere, et ve sebze yemeklerine eklenir. Yemeklerde kullanılmasının yanı sıra mercanköşk, konsantre takviye ya da esans yağı yapmak için de kullanılır.

Mercanköşk Faydaları!

Esansiyel olarak mercanköşk yağının; sinirleri sakinleştirme, dolaşımı iyileştirme ve kalbi koruma gibi konularda faydalı olduğu bilinir. Ayrıca öksürük, sindirim sorunları, depresyon, migren, baş ağrısı ve sinirlilik hali için de doğal bir destek olarak yararlanılır. Ayrıca sabun, vücut losyonu, tıraş jeli ve cilt kremleri gibi kozmetik ürünlerinde de bulunur.

Yemeklere eklenen iki yemek kaşığı mercanköşk bile vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin ve antioksidanlarla doludur. Mercanköşk A ve C vitaminleri ile kalsiyum ve demir gibi mineraller açısından zengindir.

Mercanköşk Sağlığımızı Nasıl Destekler?

Elbette uygun kullanım miktarları, sıklığı ve şekli kişiden kişiye değişmekle ve bu nedenle doktora danışmak gerekmekle birlikte mercanköşkün bilinen sağlık yararları oldukça geniştir:

Mercanköşkün Sindirime Katkısı

Mercanköşk bitkisindeki yağlar, sindirim sisteminin hareketini uyarıcı bir etkiye sahiptir. Gaz, şişkinlik, hazımsızlık, kramp ve bulantı gibi sindirim ile ilgili genel durumların tümü yemek sonrası bir bardak mercanköşk çayı ile hafifletilebilir. Ayrıca hastalık dönemlerinde veya iyileşmenin uzadığı durumlarda vücudu destekler, kaybedilen iştahın geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Mercanköşk, bağırsaklardaki peristaltik hareketi uyarabilir ve bu da yemeğinizi sindirim sisteminiz boyunca ilerletmenize yardımcı olur, sindirimin verimliliğini artırabilir ve daha düzenli bağırsak hareketini teşvik edebilir.

Her gün birkaç bardak mercanköşk çayı içmek sindirim sistemi için faydalı olabilir. Bunun için mercanköşk yapraklarını öğütün ve bir bardak suya bir çay kaşığı ot ekleyin. Karışımı yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın. Süzün ve günde birkaç kez için. Ot miktarını iki çay kaşığı ile ikiye katlayarak daha güçlü bir mercanköşk çayı yapabilirsiniz.

Mercanköşk Sinirleri de, Tansiyonu da Yatıştırabilir

Mercanköşk kalp sağlığınız için son derece yararlı olabilir. Kalbi ve diğer ana organları hastalıklardan korumaya yardımcı olabilecek zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca doğal olarak yüksek tansiyon seviyelerini düşürmeye yardımcı olan kan damarlarını gevşetip genişletebilir.

Esansiyel yağı doğrudan ya da bir difüzörden solumak, vücudun kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bu, kan basıncını düşürerek ve kalp üzerindeki baskıyı azaltarak kalp üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Mercanköşk esansiyel yağı solumak bile temel olarak vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirir ve stres yükünü kalbinizden alır.

Kadın Hastalıklarının Pek Çoğunda Yararlıdır

Kadınlık hormonlarının dengesinin ve menstrüasyonun düzenlenmesine yardımcı olabilir. Sadece bu döngüyü düzenlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kadınların aylık dönemlerinde yaşayabildiği semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Menopoz ile ilişkili semptomların tedavisine de yardımcı olabilir. Mercanköşk polikistik over sendromu ve kısırlık gibi durumlarda da ilişkilendirilir. Emziren annelerin daha fazla süt üretmesine yardımcı olmak için bile kullanılmıştır.

Kan Şekeri Dengesine Katkıda Bulunur

Biberiye ve kekik gibi diğer bitkilerle birlikte mercanköşk insülin toleransını artıran bazı enzimleri etkili bir şekilde inhibe eder. Otu taze veya kurutulmuş olarak yemeniz, diyabetik bir hastanın kan şekeri seviyelerini yönetme yeteneğine çok yardımcı olabilir.

Stres ve Uyku Bozukluklarında Etkilidir

Mercanköşkün özellikle esansiyel yağı, stres ve endişe duygularını gidermek için mükemmel bir destektir. Stres giderici bir masaj yapmak için ya evin içine yayabilir ve buharlarını soluyabilir ya da taşıyıcı bir yağ ile seyreltebilirsiniz. Geriliminizi ve endişelerinizi hafifletmeye yardımcı olarak mercanköşk esansiyel yağı, uyku kalitenizi artırmanıza ve daha huzurlu bir gece geçirmenize yardımcı olabilir.

Ağrıları Hafifletir

Duygusal ağrıyı tedavi etmenin yanı sıra mercanköşk esansiyel yağı, kas ağrısı, spazmlar ve gerginlik baş ağrıları için de mükemmel bir destektir. Birkaç damlayı bir taşıyıcı yağ ile birleştirin ve anında rahatlamak için vücudunuzun etkilenen ağrılı kısımlarına masaj yapın. Ayrıca küvet suyuna üç dört damla yağ ekleyebilirsiniz.

Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Mercanköşk bakteri ve virüslere karşı birçok terapötik kullanım sağlayan antibakteriyel, anti-fungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon gibi durumlarda ve enfekte olmuş yaraların tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Mercanköşkün Solunum Yollarına Etkisi

Mercanköşk esansiyel yağı solunum sorunları ve bronşit, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Solunum yollarında mukus ve balgamın atılmasına yardımcı olabilecek balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Yağı doğrudan şişeden solumayı veya yanaklara ve burun deliklerinizin altına birkaç damla uygulamayı deneyin.

Cildi Gençleştirir, Pek Çok Cilt Sorununa İyi Gelir

Mercanköşk esansiyel yağı da topikal olarak cildinize uygulanabilir. Cildinizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilecek antioksidan özelliklere sahiptir. Genellikle cilt kremlerinde, losyonlarda ve sabunlarda bir bileşen olarak da bulunur. Mercanköşk yağında bulunan antioksidanlar, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerinin birçoğunun önlenmesine yardımcı olabilir ve düzenli olarak kullanıldığında daha genç ve sağlıklı görünmenizi sağlayabilir. Aknelerin giderilmesine ve egzama ve sedef hastalığı gibi sık görülen iltihaplı cilt sorunlarının yatıştırılmasına yardımcı olabilir.

Saçların Güçlü ve Sağlıklı Uzamasını Sağlar

Saçınızı güçlendirmek için doğrudan saçlarınıza uygulayabilir veya şampuanınıza birkaç damla mercanköşk yağı ekleyebilirsiniz. Mercanköşk esansiyel yağı folikülleri güçlendirebilir, bu da saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzaması anlamına gelir. Bu yağ ayrıca kepek gibi yaygın kafa derisi sorunlarını tedavi etmek için doğal bir seçenektir.

Dr. Sinan Akkurt

Yazarımız Dr. Sinan Akkurt, biorezonans tedavisini Türkiye’ye tanıtan isimdir. Dergimiz'de uzmanlık alanı yanında, sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratan makaleler ele alır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.