Papatyanın Cilde Faydaları Nelerdir: Alman ve Roma Papatyası

Alman papatyası (Matricaria recutita) ve Roma papatyası (Chamaemelum nobile) esansı yağları iki benzer ama ayrı bitkinin çiçekleri ve tepelerinden damıtılır.

Alman papatyası, genellikle daha pahalı olan yağ özütüdür, çünkü yalnızca damıtılan bitki malzemesinde bulunan zaman içinde solan azulen, ona mavi bir renk verir. Bazı firmalar saf yağı çoğaltmak için sentetik azulen kullandıklarından, yağınızın saflığından emin olun. Alman papatyası yağı cilt bakımında kendisini oldukça faydalı kılan bariz iltihap giderici özelliklere sahiptir.

Roma papatyası da iltihap giderici yeteneklere sahiptir ve yayılıcı harmanlara ilave etmek için yatıştırıcı bir yağdır. Alman ve Roma papatyalarının her ikisi de cilt bakım ürünleri için iyi seçimler olmalarına rağmen, ben daha yumuşatıcı olan Alman türünü tercih ederim.

Sağlıklı Cilt İçin Hangi Vitamin Gereklidir

Paçuli Esansı Yağı Nedir

1960’lardaki yaygınlığı nedeni ile pek çok bebek kreminin gözdesi olan paçuli bitkisinin (Pogostemon cabiin, P. Heyeanus syn. Patchouli) yapraklarından damıtılır. Paçuli kaba, çatlak ciltler için en iyi esans yağlarından biridir, ama pek çok insan onun aromasını ya sever ya da nefret eder. Bu nedenle, ben onu az miktarlarda gül, limon ve sedir ile harika yayılıcı harmanlar ve kremler hazırlamakta kullanmayı severim. Sevdiğiniz harmanları hazırlamak için paçuliyi diğer esans yağları ile harmanlayacağınız denemeler yapmayı ihmal etmeyin.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.