Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir

Merhaba sevgili Aysha okurları her birimiz dış görünüşümüze önem veririz. Kimi insanlar bunu inkar etse de dönemimizde bu bir gerekliliktir. İnsanoğlu birbiriyle iletişim kurarak hayatını devam ettirir, iletişim kurmak zorundadır ve bu iletişimin başlangıcında bile dış görünüş önemli bir etkendir. Saç şekli, yüz güzelliği, kıyafet seçimi, duruş…

Bunların hepsi tanışmalarda karşı tarafı değerlendirebileceğiniz kriterlerden bazılarıdır. Sevgili bayan okurlarım için özellikle söylemem gerekiyor ki makyaj, giysi çok önemli ögeler olsa da saç başlı başına bambaşka bir olgu. Vücudumuzda ilk önce yenilik yaptığımız yer belki de saçlarımızadır, saçlarımıza yapmamız gereken bakım bizi çok iyi hissettirir. Can sıkıcı konu ise hem erkeklerin hem bayanların başına gelebilecek bir konu olan saç dökülmesidir.

Saçı dökülmeyen insan var mıdır? O kişiler bu mucizevi olayı nasıl başarıyorlar? Neden hem bayanların hem de erkeklerin sorunudur bu saç dökülmesi? Neden saçlarımız gereğinden fazla ve zamansız dökülür? Bildiğimiz üzere ilk nedeni kalıtsaldır, ebeveynlerinizin saç dökülme alışkanlığı sizi de etkileyebilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Neler

D vitamini eksikliği, çeşitli hastalıklar, kullanılan ilaçlar, hormonel dengesizlik, kilo kaybı ve strestir. Yaşadığınız şehrin hatta ülkenin iklimi sizi D vitamininden mahrum bırakabilir fakat bunu saç derinizin sağlığı ve vücudunuzda yaratacağı diğer etkileri ortadan kaldırmak için önlemelisiniz. Kullandığınız ilaçların yan etkilerini iyice öğrendikten sonra kullanmalısınız.

Hormon değerlerinizin bilincindeyseniz doktorunuza bu konuda önlem almak için danışmalısınız ve saç dökülme nedenlerinin sonuncusu olan stres için yapılacaklar listesi çok fazla fakat size çok fazla düşünmemenizi öneririm. Gereğinden fazla düşünce huzursuzluğa ve strese yol açıyor.

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları Nelerdir?

Aklımızda yer etmiş olan tüm soru işaretlerini çözmeye var mısınız? Piyasada bu konu için oldukça ürün ve yorum bulabilirsiniz ama sizin için en uygun çözüm hangisi? Bu soruları birlikte cevaplandıralım. Elbette birkaç cümle önce belirttiğim gibi bitkisel ve kimyasal olmak üzere iki adet tedavi şekli vardır. Bitkisel olarak ısırgan otu , biberiye, çörek otu yağı, aloe vera ve nane yağı, saç dökülmesinin ilacıdır. Konuyu kimyasal ilaçlar açısından ele alırsak mutlaka kimyasal içeren şampuanlar kullanmadan saç derinizdeki problemi cildiye doktorunuza danışmalısınız. Çeşitli şampuanlar vardır ama önemli olan sizin için hangisinin uygun olduğudur. Umarım sizlere verdiğim bilgilerle yardımcı olmuşumdur sevgili okurlarım. Kendinize iyi bakınız.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.