Uyku Apnesine Ne İyi Gelir: Uyku Apnesi İçin Bitkisel Tedavi

Uyku Apnesi Nedir ve Neden Olur?

Uyku apnesi bir çeşit uyku bozukluğudur. Uyku sırasında boğaz kanalı ve burun kanalında tıkanıklık oluşur. Bu da nefes almayı zorlaştırır. Yaklaşık 10 saniye kadar nefessiz kalınması mümkündür. Bu durum kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Uyku apnesinin en yaygın nedenleri arasında obezite ve solunum sistemi hastalıkları vardır. Uyku apnesi belirtileri varsa mutlaka bir doktora gidilmesi önerilir. Doktor tedavisine ek olarak bazı bitkisel ve doğal çözümler de kullanılabilir.

Uyku apnesi nasıl geçer?

Uyku Apnesine Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Uyku apnesini tetikleyen sebepler: Sigaradan uzak durmak

– Uyku apnesi söz konusu olduğunda sigaradan uzak durulması önerilir. Sigara genel sağlık için de son derece zararlıdır. Aynı zamanda sigara içerisindeki kimyasallar uyku apnesi belirtilerini tetikler.

Uyku apnesi egzersizleri: Düzenli egzersiz

– Önerilen bir diğer çözüm ise düzenli egzersiz yapılmasıdır. Egzersiz genel sağlık için de alışkanlık haline getirilmesi önerilen aktivitelerden biridir.

– Uyku apnesinden şikayetçi olan insanların çoğu obez ya da aşırı kiloludur. Aşırı kilodan kurtulmak ve ideal kiloya düşmek için mutlaka egzersiz yapılması önerilir. Özellikle boyun bölgesinde aşırı yağlanma varsa bu alandaki kasları çalıştıran egzersizler yapılabilir.

– Hem genel sağlığı korumak hem de uyku apnesi belirtilerini azaltmak için her gün yaklaşık 30 dakika kadar tempolu koşu ve yürüyüş egzersizlerinin yapılması önerilir.

– Egzersiz yerine her gün sadece bir saat kadar merdiven çıkmak ya da dans aktiviteleri de yapılabilir.

Uyku apnesi için yastık ve uyku sırasındaki pozisyonu değiştirmek

– Uyku sırasındaki konumunu değiştirmek daha rahat nefes alınmasına yardımcı olabilir.

– Özellikle sırt üstü yatılmaması önerilir. Yana dönerek cenin pozisyonunda ya da yüz üstü yatılarak uyunabilir. Bu şekilde boğaz kanallarındaki daralma azalacaktır.

Uyku apnesi için sprey: Tuzlu burun spreyi

– Tuzlu su burun ve boğaz kanallarındaki tıkanıkların azaltılmasına yardımcı olur.

– Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı tuz eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra burun kanalına uygulanır. Bir süre bekletilir ve burun aşağı doğru eğilir. Suyun akması beklenir. Bu işlem özellikle yatmadan önce yapılmalıdır.

Uyku apnesini artıran nedenler: Uyku hapları kullanılmamalıdır

– Uyku hapı kullanılması uyku apnesinin belirtilerinin daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle kullanılmaması önerilir.

– Uyku ilaçları uykuya yardımcı olur ancak aynı zamanda kasların gevşemesini sağlar. Boğaz ve burun kanalları da bu gevşeme durumundan etkilenir. Solunum kanallarındaki kasların gevşemesi nefessiz kalınmasına neden olabilir.

Uyku apnesi dikkate alınması gereken sağlık sorunlarından biridir. Nefessiz kalmaya sebebiyet verirken aynı zamanda kalp krizi gibi ciddi ve ölümcül sonuçlara da neden olabilir. Genellikle kişi uyku apnesi olduğunu anlayamaz. Uyku sırasındaki nefessiz kalma durumunu çevresindekiler fark eder. Bu nedenle eğer çevrenizde uyku sırasında nefes alma sorunları yaşayan kişiler varsa en kişiye bu konu hakkına bilgi vermeniz tavsiye edilir. Belirtiler çok şiddetlenmeden mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir. Doktor gerekli tedaviyi uygulayarak belirtilerin azaltılmasını sağlayacaktır.

Ayrıca bu doğal çözümler de uygulanabilir. Özellikle uyurken uyku pozisyonuna dikkat edilmelidir. Kesinlikle sırt üstü yatılması önerilmez. Yüz üstü ya da daha çok yan yatılması tavsiye edilir. Bu şekilde olası nefes sorunları biraz da olsa engellenmiş olur. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli; tüketilen su miktarı artırılmalıdır. Fazla kiloların da verilmesi gerekir. Uyku apnesi en sık görülen uyku sorunlarından biridir. Mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde çok ciddi ve ölümle sonuçlanabilen sağlık sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Peki uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.