3 Basit Yöntem ile Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?

Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?

Düz saçlılar kıvırcık saç ister, kıvırcık saçlılar ise düz saç ister. Eğer siz düz saçlı iseniz ve kıvırcık saçlara sahip olmak isterseniz bu yazımız sizin için. Kıvırcık saçlar, kadınların sürekli kullandığı ve fazla zaman harcayarak elde edilen saçlardır. Sizde özgürce salınan kıvırcık saçlar yapmadan önce teknikleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

kıvırcık saç nasıl yapılır
kıvırcık saç nasıl yapılır

Saçın düz veya kıvırcık olmasını sağlayan en temel faktör genetiktir. Kıvırcık saç genleri düz saç genlerine oranla daha baskındır. Ancak bu genler değişik ortamlarda ve değişik oranlarda bulunabilir. Dolayısıyla bulunulan ortam, ülke ve hatta kıtaya göre değişiklik gözlenebilir. Örneğin kıvırcık saç Afrika’da yaygın olmasına rağmen, Asya’da nadiren görülür ve düz saç daha çok yaygındır.

3 Kolay Yöntemle Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?

1.Yöntem: Bukle Maşası İle Kıvırcık Saç Yapma

Bu yöntem oldukça basit ve ilk akla gelen yöntemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle bukle maşası alırken saçınızın hangi kalınlıkta bukle olacağına karar vermeniz gerekir. Isıdan dolayı bukle maşaları saça zarar verebilir, dolayısıyla saça zarar vermeyen ürünü tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

Bukle maşanızı kullanmadan önce yaklaşık 5 dakika boyunca ısınmasını beklemelisiniz. Saçınızın temiz ve taranmış olmasına dikkat edin ve bukle maşasını kullanmadan öne ısı koruyucu spreyi saçınıza uygulayın. Saçınızı tutamlara ayırın ve ayırdığınız tutamı bukle maşasının etrafına sarın, birkaç saniye beklettikten sonra saçınız istediğiniz şekli almış olacaktır. Bu işlemi saçlarınızın hepsinde uygulayarak kıvırcık saçlara ulaşabilirsiniz. Saçlarınızın uzun süre kıvırcık kalmasını isterseniz saç spreyi ile saçlarınızı sabitleyebilirsiniz.

2.Yöntem: Saç Bandı İle Kıvırcık Saç Yapma

Son dönemlerde oldukça moda olan bu yöntem, ısı kullanmadan saçlarını dalgalandırmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Yumuşak bir saç bandı tercihi sizin daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Nemli saçlarınızı kıvırarak bandananın içerisinden geçirin. Bütün saçlarınızın aynı yönde olmasına dikkat edin. Bu işlemi bütün saçlarınızda uyguladıktan sonra bir gece boyunca veya birkaç saat saçınızda kalmalıdır. Ardından bandanayı çıkardığınızda dalgalı saçlar elde edebileceksiniz.

3.Yöntem: Düğüm ile Kıvırcık Saç Yapma

Isı kullanmadan yapabileceğiniz bu yöntemi ve daha hızlı bir sonuç almak için de uygulayabilirsiniz. 5-6 parçaya ayırdığınız saç tutamlarını lastik toka ve tel toka yardımıyla ayırdığınız tutamları bağlayın. Ancak bu işlemi uygulamadan önce saçlarınızın nemli veya sürekli kullandığınız bir saç bakım yağı kullanılmalıdır. Bu işlemi bütün saça uyguladıktan sonra bir süre bekleyin ve saçlarınızı açın.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.