Ağrı Çeşitleri

Ağrı Çeşitleri

Yüzeysel Ağrı

Bu tip ağrının yeri genellikle kolay belirlenir. Hızlı ya da yavaş ileten sinir liflerinden birinin ya da ikisinin birden uyarılmasına bağlı olarak, batıcı, yanıcı ya da bu niteliklerin çeşitli bileşimleri olarak ortaya çıkar.

Organ Ağrısı

Bu tip ağrılar daha çeşitlidir. Derinden ve genellikle kitlesel ağrı olarak hissedilmelerine karşın, yerlerinin tam olarak belirlenmesi zordur. Farklı duyu liflerinin uyarılması, iç organlarımızdan gelen batıcı ve baskı duyumu veren ağrılara neden olur.

Bazı kültürlerde ağrı çekmek bir erdem sayılır. Örnek verecek olursak, Tayland’da yapılan geleneksel bir ayinde yanaklarından metal çubuk geçirirler.

Yansıyan Ağrı

Bir iç organdan gelen ağrı, bu organın bulunduğu yerin uzağındaki başka bir bölgeden geliyormuş gibi hissedilebilir. Bunun nedeni, söz konusu organlardan gelen haberleri alıp değerlendiren omurilik bölümünün, ağrının yansıtıldığı bölgelerle de ilintili olmasıdır. Böylece sözgelimi kalp ağrısı göğsün ortasında duyulduğu kadar, sol kolda ve çenede de duyulur.

Ağrıya ilişkin bu bilgiler doktorlar için çok değerlidir. Doktor, ağrısı olan hastaya gerekli soruları sorarak, hasta organın yeri hakkında tam bir fikir edinebilir. Bütün organların ağrıları başka bölgelerde hissedilmez, ama çoğunun kendine özgü yansıtma bölgeleri vardır.

Sinir Sistemindeki Ağrı

Bazı durumlarda ağrının nedeni, çevresel sinirlerin uyarılması değil, bu sinirlerin kimyasal ya da fiziksel nedenlerle zarara uğraması olabilir. Sözgelimi, bilekteki sinire (medıan sinir) uygulanan basınç, elde ağrıya ve karıncalanmaya yol açar ve omurilikteki bağlantılar nedeniyle bu rahatsızlık koldan yukarı bedenin öteki bölgelerine yayılabilir.

Disk kayması, duysal sinirlere, omuriliğe girdikleri yerde, doğrudan baskı yapar ve bu sinirler, bacağın arkasından gelen uyarılan taşıdığı için ağrı, bacağın arkasından aşağı iniyor gibi hissedilir.

İltihaplı hastalıklar ve tümörler nedeniyle omuriliğin hasar görmesi durumunda ise ağrı, hasta omurilik bölümünün, duyumlarını üstlenmiş olduğu beden bölgelerinde duyulur.

Merkezi sinir sisteminin başka bölümlerinin hasara uğraması da ağrıya neden olur. Sözgelimi, hafif bir inme nedeniyle talamusun zarar görmesi durumunda duyu bozuldukları ve ağrı görülür. Bunun nedeni, uyaranları değerlendiren sinirlerin normal duyumları ağrı verici olarak değerlendirmesidir.

Hayalet Ağrı

Herhangi bir nedenle bir kol ya da bacak kesildiğinde sinirler de kesilir. Kesilen yerde oluşan şişme nedeniyle kalan sinirler uyarılırsa, beyin ağrıyı, kesilmiş kol ya da bacaktan geliyormuş gibi alır ve kişi, kolu ya da bacağı varmışçasına ağrı duyar. Genellikle bir süre sonra beyin,uyarıları değerlendirme sürecini yeniden düzenler ve ağrı oluşursa, gerçekten kesik yerde hissedilir, ama başlangıçta sinirler eskiden nereden geliyorlarsa, ağrı da orada hissedilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.