Baba ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Çocukların anne sevgisi kadar baba sevgisini de tatması çocukların gelişim sürecinde çok önemli. Baba ve çocuk arasındaki ilişki ne kadar kuvvetliyse ailede o kadar sağlam adımlarla ilerliyor. Sizler için baba ve çocuk ilişkisine yakından baktık…

 

ÇOCUĞUNUZU YAŞITLARINIZI DİNLER GİBİ DİNLEYİN

Çocuklarınızla iletişim halindeyken bazen çok konuşurlar ve zamanla sizde başka şeylere yönelebilirsiniz. Ama bu durum zamanla çocuk için üzücü olacak ve onu umursamadığınızı düşünerek sizinle iletişim kurmaya eskisi kadar istekli olmayacaktır. Bunun yerine çocuğunuzla iletişim kurarken mantıksız şeyler söylese bile onu sanki yetişkin biriymiş gibi güzel göz kontağı kurarak ve her sözüne cevap vererek dinleyin. Böylelikle çocuğunuzla hem baba oğul hem de arkadaş ilişkisi kurun.

 

ÇOCUĞUNUZU KENDİNİZ YETİŞTİRİN

Çocuğunuzla iletişim kadar onu hayata hazırlamakta oldukça önemli. Çocuğunuz her davranışını sizden görür ve siz nasıl davranıyorsanız çevresine öyle davranmaya başlar. Onun için siz bir rol modelsinizdir. Bu nedenle çocuğunuzla beraberken ona hayata dair bir takım şeylerde öğretin. Çocuklar bu öğüt ve davranışlarınızı dikkatlice dinler ve hayata öyle bakarlar. Fakat önemli olan sadece öğüt vermek değil çocuğunuz nasıl davransın istiyorsanız sizde o davranışı gerçekleştirmeli ve bunu faaliyete dökmelisiniz.

 

ONU KORKUTMAYIN, SEVİN

Çocuğunuzla iletişim kurarken bazen istemediğiniz davranışları sergileyebilir ve siz dur deseniz de durmayabilir. Bu durumlarda ona kızmadan, korkutmadan ziyade severek yaptığı davranışın yanlış olduğunu belirtirseniz bir süre sonra bunu yaptığı için utanacak ve davranışlarına son vererek sizden özür dileyecektir. Eğer tam tersini yaparsanız ise çocuğunuz sizden korkacak evet yaramazlığı yapmayı bırakacak ama sizden hep korkarak yaşayacaktır.

 

ONA ZAMAN AYIRIN

Çocuğunuza maddi varlıktan ziyade onunla geçireceğiniz dopdolu anılar bırakın. Bazen hayatın akışına o kadar kapılıyoruz ki sırf çocuğumuz iyi yerlere gelsin, iyi tecrübeler edinsin diye hayatımızı işe adıyoruz. Daha sonra durup baktığımızda onunla geçirmemiz gereken en güzel anıları çoktan yitirmiş oluyoruz. Bu nedenle iş hayatını her zaman sonraki adıma almalı ve ilk önce çocuğunuzla ilgilenmelisiniz. Onun geleceği sizin gayretiniz kadar gelecekte onun gayreti kadar da önemli bırakın oda sizinle çocukluğunu güzel anılarla yaşasın zaten onun için en büyük mutluluk bu olacaktır.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın