Baharda El ve Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlkbaharda el, ayak bakımı çok önemlidir. Özellikle muhafazakar kesimde çok işlenmeyen bir konu var. Kış ve bahar aylarında abdest alan insanlarda tırnak ve ayak mantarı çok yaygın olabiliyor. Bizim inanç sistemimiz esasında temizliği öneriyor. Ayaklarımızı iyi kurulamadığımız, hijyene dikkat etmediğimiz, ıslak ayağa çorap giydiğimiz zaman ya da camilerde veya mescitlerde yere çıplak ayakla bastığımız zaman ayak mantarı riski epey artıyor.  İlkbahar ayak mantarının arttığı bir zamandır. Bu nedenle birinci önemli nokta mutlaka günde 1 ya da 2 kez parmak aralarını kağıt ile kuruladıktan sonra mümkünse saç kurutma makinesi ile de kurulanması lazım. Bir de ayakları belli aralıklarla güneşlendirmek gerekmektedir. Eskiden insanlar yalın ayak yürür, ama güneş alırlardı. İkinci olarak D vitaminini yeterince almak kemik, diş tırnak sağlığı için çok önemli. Üçüncüsü ise ilkbahara girerken insanlara şunu öneriyorum. Haftada 2-3 kere batikon ile bütün ayağınızı silip, dezenfekte edin. Bunun çok faydası oluyor. Bunların dışında naylon ve hava aldırmayan çoraplardan uzak durmak lazım. Mutlaka her gün çorap değiştirmek lazım. Özellikle erkeklerin buna çok dikkat etmesi gerekir.

Ellere yapılan hyaluronik asit enjeksiyonu  kaybolan hacmi toparlayıp, kişilerin aynı zamanda daha dolgun ve genç bir el görüntüsüne sahip olmasına yardımcı oluyor. Peeling yapmak leke ve pürüzlerin giderilmesinde fayda sağlıyor. Tüm bunların dışında ellere besleyici krem sürmekte fayda var. El, ayak, yüz ve boyun kırışıklığı için en önemli şey düzenli olarak kolajen, hyaluronik asit ve C vitamini içeren preparatlardan tüketmek. Bunlar ağız yolu ile alındığında vücudu besliyor ve kolajen, hyaluronik asit desteğini sağlıyor. Özellikle bacak içleri, el sırtı gibi vücutta ince derinin bulunduğu yerlerdeki kırışma ve dejenerasyonlara engel oluyor.

Bizim kliniğimizde podoloji merkezimiz var. Podoloji dediğimiz şey tıbbi el ayak bakımı. Artık eski usul manikür-pedikür kalktı. Herkes bizimki gibi merkezlerde tırnaklarını eski usul kestirmeden steril bir şekilde doğru ve düzgün el ayak bakımı yaptırıyor.  Batık tırnak, mantar, siğil, nasır gibi problemlerin podoloji merkezlerinde düzgün bir şekilde tedavisi ve bakımının yapılması lazım. Nasır, ayak mantarı, diyabetik ayak, topuk çatlakları özellikle de batık tırnak çok yaygın bir problem. Uygun olmayan ayakkabıları giymek, kadınların topuklu ayakkabı giymesi, ön parmaklara doğru basıncın artması, erkeklerin sivri burun ayakkabılar giymesi batık tırnağın oluşmasına sebep oluyor. Bu problemin çözümünde eskiden tel uygulanıyordu. Onun yerine artık bant sistemi geldi. Gözükmeyen bantlar var. Bu bantlar ile tırnak tekrar gerilip, eski şekilde yatağına kavuşuyor. Onun dışında özellikle sık tekrarlayan enfeksiyonda  ozon yağının da faydası olabiliyor.

Aloevera, tatlı badem yağı ve argan yağı karışımı olan doğal yağ karışımları; Jojoba yağı, susam yağı ya da saf ve doğal zeytinyağı gibi yağ kombinasyonlarıyla da cildin kaybettiği nemi vermek, çatlakları önlemek ve o bölgenin daha sağlıklı ve formda olmasını sağlamak da mümkün. Bu yağlar hem el, hem de ayak bölgesinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. A ve B vitaminleri ve çinko, el ve ayak derisi için oldukça faydalı. O bölgelere kadar inmiş varis varsa da üzüm çekirdeği ekstresinin dolaşımı tekrar eski haline getirmek açısından faydası olabilir. Tabii ki tüm bunların profesyonel bir ekip tarafından, bir el ayak bakım merkezinde yapılması en doğru olandır.

Dr. Ender Saraç

Türkiye’nin en bilinen doktorlarından biri olan yazarımız Dr. Ender Saraç, Aysha'da sağlıklı yaşam önerileri ile ilgili makaleler ele almaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.