Yüz Şekline Göre Başörtüsü Bağlama Stilleri!

Yüz şeklimize en uygun başörtüsü bağlama stili hangisidir, optik illüzyon yani göz yanılsaması ile neler yapabiliriz; gelin beraber karar verelim…

Başörtüsü, kuşkusuz gardıroplarımızın en kıymetli parçalarındandır. Floral desenler, geometrik desenler; ipek olanı, pamuklusu, krep olanı ve daha nicesi… 2019 İlkbahar/Yaz sezonunun farklı desen ve ürün gruplarındaki eşarp ve şallar, canlanan doğadan ilham alarak başörtülü hanımlara stil ferahlığı sağlamaya hazırlanıyor. Peki optik illüzyon yani ‘’Göz Yanılsaması’’ ile başörtünüzü bağlarken yüz şekliniz ile oynayabileceğinizi biliyor muydunuz?

İsmi bile insanda merak uyandıran bu kavram, hayatın her alanında kullanıldığı gibi giyim stillerinde ve dahası  başörtüsü bağlama tekniklerinde bile kullanılabilir. Doğru kullanıldığı takdirde harika silüetler ortaya çıkaran bu mucizeyi keşfetmeye ne dersiniz? İnternette veya sosyal medyada yüzlerce başörtüsü bağlama stili bulunuyor. Peki, yüz şeklimize en uygun ve en doğru baş bağlama stili hangisidir?

Yüz tipinize uygun şekilde bağladığınız eşarp veya şal, silüetinizi doğru bir biçimde yansıtıp şık görünmenizi destekleyerek daha doğru bir ifade yaratmanıza olanak sağlayacaktır. Bu sebeple yüz tipinize uygun bir bağlayış, stil bütünlüğü açısından önemlidir. Bildiğiniz üzere temelde beş farklı yüz tipi bulunmaktadır. Sıralamak gerekirse; kare yüz, yuvarlak yüz, uzun yüz ve kalp (ters üçgen) yüz şeklindedir. Bunlara ek olarak, her modele uyum sağlayabilecek bir de ‘’oval yüz’’ şekli vardır. Yüz şeklimize en uygun başörtüsü bağlama stili hangisidir, optik illüzyon yani göz yanılsaması ile neler yapabiliriz; gelin beraber karar verelim…

Kare Yüz

Köşeli veya kare şeklinde bir yüz formuna sahipseniz, eşarp veya şal altından bonenizin görünmemesine özen göstermelisiniz. Aksi halde, bonenin görünen kısmı, yüz şeklinizi daha da vurgulayarak size sert bir ifade verecektir. Bunun yanında, ucu sivri gelen bir bağlama şekli de kare yüz şekline sahip hanımların özellikle kaçınması gereken bir stildir. Kare yüz formuna sahipseniz, yüzünüzü oval veya yuvarlak biçimde saracak modeller tercih etmelisiniz. Böylece daha yumuşak bir ifade yakalarsınız.

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan hanımlar, zayıf olsalar dahi dolgun yanaklara sahip olduklarından dolayı toplu görünürler. Yuvarlak formdaki bir yüze sahipseniz dikkat etmeniz gereken nokta; yüzünüzü daha uzun veya oval gösterecek başörtüsü bağlama stillerine yönelmek olacaktır. Kare yüz formunda olduğu gibi, yuvarlak yüzde de bonenin görünmemesine özen gösterilmelidir. Zira eşarp veya şalınızın altından görünecek olan bone, yüzünüzü keseceği için çok daha basık görüntü oluşturacaktır.

Uzun Yüz

Kare ve yuvarlak yüz formları için bonenin görünmemesi gerektiğini vurgulamıştık. Uzun yüze sahip olan hanımlar için önerim ise; başörtülerini bağlarken bonelerini bir miktar göstermeleridir. Böylece yüz uzunluğu dengelenecektir. Bunun yanı sıra, başörtünüzü daha yuvarlak bir hat oluşturacak şekilde bağlamanız yararınıza olacaktır. Son olarak, uzun bir yüz şekline sahipseniz daha ‘salaş’ modeller tercih edebilirsiniz.

Kalp Yüz (Ters Üçgen)

Alın kısmının geniş, çene kısmının dar olduğu kalp formundaki yüzler için önerim; uzun yüzde olduğu gibi bonenin bir miktar görünmesidir. Bonenin bu şekilde kullanımı ile beraber alın ve çene arasındaki mesafe dengelenerek daha oval bir görüntü elde edilmiş olur. Ayrıca eşarp veya şalınızın ön kısmını sivri kullanmanız yüzünüzü orantılamak adına tercih edilebilir bir yöntemdir.

Oval Yüz

Oval bir yüzünüz varsa şanslısınız. Zira bu yüz tipi her türlü başörtüsü bağlama stiline uyum sağlayacak niteliktedir. Siz de yüz tipinize uygun olan tekniği, doğru şeklide kullanarak optik illüzyonun (göz yanılsaması) nimetlerinden yaralanabilirsiniz…

Şeyma Yükseltan Gövdeli

1987 doğumlu olan Şeyma Yükseltan Gövdeli, üniversitede Moda Tasarım Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra, eğitim bilimleri ana bilim dalında lisansüstü eğitimini tamamladı. Özel ilgi alanı olan moda, moda psikolojisi ve styling üzerine yazılar kaleme alan yazarımız, modest giyime farklı bir bakış açısı kazandırmayı vizyon edinmiştir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.