Bebeğin Cinsiyetini Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Cinsiyet Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Kız mı Erkek mi Nasıl Anlaşılır?

Anne ve baba adayları bebeğin cinsiyetini hamilelik döneminde öğrenebilmek için en sık kullanılan yöntem ultrasonografidir. Kız veya erkek çocuk ayrımı çok daha öncesinde belli olmasına rağmen bu durum hamileliğin 16 haftası yani 4. ayına kadar görülemez. Bebeğin cinsiyeti nasıl oluşur? Bebeğin cinsiyetini kadın mı erkek mi belirleyicidir? Bebeğin cinsiyeti hangi haftada ve hangi yöntemlerle tespit edilebilir? Sorularının cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Oluşur?

Bebeğin cinsiyetini belirleyen X ve Y kromozomudur. Anne adayı XX kromozomlu iken baba adayı XY kromozomludur ve bebeğin cinsiyetini baba adayı belirler. Bebek cinsiyetini belirleyen X ve Y kromozomuna babadan X kromozomu gelmesi halinde bebek kız Y kromozomu gelmesi halinde bebek erkek olur. Yani bebeğin cinsiyeti ilk hücre oluşmaya başladığı andan bellidir. Ancak 16. haftaya yani 4. aya kadar bebeğin erkek veya kız olması ultrasonda da gözükmez.

Bebeğin Cinsiyetinde Kadın Mı Erkek Mi Belirleyicidir?

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini belirleyen baba adayıdır. Kadınlarda sadece XX kromozomu vardır, erkekler de ise XY kromozomu vardır. Erkeğin X kromozomu göndermesi halinde bebek kız olur, Y kromozomu göndermesi halinde bebek erkek olur. Dolayısıyla bebeğin cinsiyetini erkek belirler.

Bebeğin Cinsiyeti Hangi Haftada Ve Hangi Yöntemlerle Tespit Edilebilir?

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini öğrenmenin kesin yolu ultrasonografidir. Bu yöntemle bebeğin cinsiyeti 16. haftada kendini gösterir. Bu haftadan itibaren yanılma payı oldukça azdır. Ultrasonografi dışında gebelik sırasında yapılan anne karnından amnion suyunun alınması yani amniyoosentez, koryonvillus biyopsisi, kordosentez gibi yöntemlerle bebeğin kromozomları incelenerek bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Ancak bu testler bebekte oluşabilecek hastalıkların belirlenmesinde kullanıldığından dolayı cinsiyeti öğrenme amaçlı değildir.

Hamileliğin 10. Haftasında yapılabilen cinsiyeti belirleme testleri ile de bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Bu testler yüksek oranda doğru cinsiyeti belirler. Ancak bilimsel yöntemlerin yanında geleneksel yöntemler olan Çin takvimi Rus takvimi ve Japon takvimi gibi yöntemlerle de bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.