Bitcoin Almadığımız İçin Pişman Olacak mıyız?

Size şu an, dünyayı değiştirecek bir buluşun eşiğinde olduğumu söylesem bana inanır mıydınız? Sanırım hayır. 2008 yılında Satoshi Nakamoto’ya da aynen böyle oldu ona kimse inanmadı. Çocukların oyun oynarken bozuk para niyetine harcadığı Bitcoin, günümüzde toprak altında aranan elmas kadar değerli.

Adem Eyüpoğlu

Tıpkı bugün olduğu gibi 2008 yılında dünya küresel ekonomik krizle boğuşuyordu. Ve aramızda deli yerine konan biri ya da birileri belki de bir oluşumun adı olan Satoshi Nakamoto 31 Ekim 2008 tarihinde ilk Bitcoin’i üretti. 2009 yılında ise Bitcoin aktif olarak kullanılmaya başlandı. Bitcoin kağıt olmayan tamamen dijital olarak üretilmiş ilk kripto para olarak tarihe geçti. 2147 yılına kadar madenciliği yapılacak olan Bitcoin’in maksimum arzı 21 milyon adet. 2021 yılı itibariyle bu madenciliğin yüzde 90’ı yapıldı. Yani 18 milyon Bitcoin halihazırda üretilmiş durumda. Bitcoin’in madenciliği tamamlandığında 21 milyon adetten sonra üretimi duracak. Yani hükümetlerin ve merkez bankalarının kafalarına göre istedikleri kadar para basıp sonra dünyayı ekonomik krize sürüklemeleri gibi bir durum yaşanmayacak. Hatta elinizdeki Bitcoinler yıldan yıla enflasyon yerine değer üretecek.

 

10.000 BİTCOİN’LE 2 BÜYÜK PİZZA ALDIĞINA BUGÜN BİN PİŞMAN

Peki uzmanların bile anlamakta zorlandığı bu kadar matematiksel terimler, grafikler, analizler, boğa bayrağı ve omuz baş omuz gibi formasyonları bizim bilmemize gerek var mı? Bence buna gerek kalmayacak. Bunu anlamak için size 11 yıl öncesine götürmek istiyorum. 22 Mayıs 2010 tarihinde ABD’nin Florida eyaletinde o dönem 41 dolara denk gelen toplam 10.000 Bitcoin ile iki büyük pizza alabiliyordunuz. Aradan geçen 11 yılda çok şey değişti. Bugün 10.000 Bitcoin’in değeri 650 milyon dolar. Ve bu parayla pizzayı değil pizza firmasını satın alırsınız. O dönem, 10.000 Bitcoin ile pizza alan sevgili Lazslo Hanyecz eminim şuan saçını başını yoluyordur. Biz de 10 yıl sonra Bitcoin yatırımı yapmadığımız için sizce saçımızı başımızı yolacak mıyız? Şahsen ben yolmayacağım. Alışveriş yapacağım. “Peki nerde, hangi firma Bitcoin’le ödeme kabul ediyor ki?” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman merakınızı gidereyim işte Türkiye’de ve dünyada Bitcoin ile ödeme kabul eden firmalar.

 

Türkiye’de Bitcoin ile ödeme kabul eden firmalar

(Not: Bu liste yazının yazıldığı 18.10.2021 tarihi baz alınmıştır.

Ülkeler, Kripto paraları tam olarak varlık mı yoksa para mı olduğuna karar veremediği ve bu yüzden gerekli yasal düzenlemeleri yapmakta zorladıkları için konu henüz neticeye bağlanamamıştır. Bu yüzden Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kabulü, şirketten şirkete değişiklik gösterebilir. Bu yüzden müşteri tabanlarını genişletmek için dijital para birimlerini yeni bir ödeme seçeneği olarak ekleyen, farklı sektörlerden çeşitli şirketler bulunmaktadır.)

 

Dekorasyon Firmaları

Armoni Perde (İstanbul)

By Muhammer Ulutaş Perde (İstanbul)

Doğan Perde (İstanbul)

 

Denizcilik Firmaları

Re Marine (İzmir)

 

Eğlence Mekanları

Exit Korku Evi (Bursa)

Kaçış Merkezi (Online)

 

Emlak Firmaları

Antalya Homes (Antalya)

Summer Home (Antalya)

Kamara (İstanbul)

 

Hukuk Büroları

Baran Hukuk (İstanbul)

Tunç Sadi Tol (Mersin)

Eksper Hukuk (Ankara)

Terlemez Hukuk (Antalya)

Basan Hukuk (Ankara)

Mustafa Taşbaş (Antalya)

 

İnşaat Firmaları

Ak İnşaat (İstanbul)

Karplus (İzmir)

Golden Proje (Antalya)

 

Kuyumcular ve Galeriler

Pasha Jewellery (Antalya)

Sanat Gallery (Muğla)

 

E-ticaret Firmaları

Binbirceşit.com

Uçarak.com

Taftcoffee.com

İkincielmobil.com

 

 

Dünya genelinde Bitcoin ile ödeme kabul eden firmalar

 

Overstock: Bitcoin ödemelerini kabul eden ve destekleyen online bir perakende satış mağazası.

Home Depot: ABD’nin en büyük ev dekorasyon zinciri.

Newegg: Ürünlerinin çoğu için Bitcoin ödemelerini kabul eden elektronik satış devi.

Microsoft: Kullanıcılarının Bitcoin ile hesaplarına para eklemelerine izin veren dünyanın en büyük şirketlerinden biri.

Bloomberg, Chicago Sun-Times: Online haber kaynağına abone olmak için Bitcoin kullanılabiliyor.

Expedia: Otel rezervasyonları için BTC kabul eden; uçuş, aktivite ve daha fazla seçenekte Bitcoin ile ödeme alan en büyük online seyahat rezervasyon acentelerinden biri.

AirBaltic: Çeşitli uçuşlar için Bitcoin ödemeleri kabul eden ilk havayolu

Virgin Galactic: Milyarder iş insanı Richard Branson’a ait dünyanın ilk ticari uzay yolu hizmeti Bitcoin kabul ediyor.

Subway: Dünyanın her yerinde bulunan mağazalarının bazılarından Bitcoin ile sandviç alınabiliyor.

BitCars: Bitcoin kullanarak otomobil satan online araba pazar yeri

AutoCoinCars: Otomobil satan, kripto ve itibari para birimlere ek olarak fiyatları BTC cinsinden listeleyen online pazar yeri

Bithome: Bitcoin kullanarak gayrimenkul alıp satabileceğiniz İsviçre merkezli online emlak piyasası.

Prestige Cars Kent: Müşterilerin Bitcoin ile araba satın almasına olanak sağlayan bir galeri.

Prestige Time: Bitcoin ile lüks marka saat almanıza olanak sağlayan bir mağaza.

Denison Yacht Sales: Bitcoin ile yat satın almanıza olanak sağlayan bir şirket.

 

 

BİTCOİN 10 YILDA %38.391 DEĞER KAZANDI

 

Durum böyleyken bir de Bitcoin’in büyüme hızına bir bakalım. Bitcoin bundan 10 yıl önce Ocak 2011’de 0.31 dolardı. Köstekli saatleriyle vedalaşamayan, dijital bankacılık ve mobil uygulamalar yerine illa vergi dairesine gidip sıra bekleyin ödediği verginin dekontunu eline almadan rahat edemeyenler yıllarca Bitcoin’e ön yargıyla baktı. 2012 yılında 13 dolar, 2013 yılında 817 doları gören Bitcoin Ekim 2021 itibariyle 62.200 dolara ulaştı. Değeri son 10 yıl içinde %38.391 değer kazandı. Size 10 yılda böyle bir kazancı hiçbir yatırım aracı veremezdi. Hatta elinizdeki kağıt paralar enflasyon karşısında büyük ihtimal erimiş olacaktı. Bugün bunu bir hayli fazla yaşıyoruz.

 

BİTCOİN 2026 YILINDA 1 MİLYON DOLAR OLACAK

 

Bitcoin fiyatı hakkında isabetli tahmin sunmasıyla ün kazanan PlanB, Stock On Flow (Stok Akış Modeli) hazırladı. PlanB’nin hazırladığı modele göre Bitcoin 2026 yılında 1 milyon dolarlık değere ulaşacak. Bu parayla Türkiye’de kendinize küçük bir ada bile alabilirsiniz. Ya da canınız ne istiyorsa onu.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın