Büyük Deprem 21 Şubatta mı Olacak? Deprem Medyumu Tarih Verdi

Dün Çanakkale’de 5.5 deprem olmasıyla birlikte deprem tartışmaları yeniden alevlendi. Deprem tarihlerini önceden veren ve çoğu gerçekleşen ‘‘deprem medyumu’’ olarak anılan Frank Hoogerbeets ‘‘ Mega Deprem’’in 21 Şubat’ta gerçekleşeceğini söyledi.

Son 24 saatte 44 kere ufak ölçekli depremlerin gerçekleştiği Çanakkale ilimizde dün 5.5 büyüklüğünde meydana gelen deprem paniğe yol açtı. Diğer yandan Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın bu depremi  3 saat 12 dakika önce hem de kaç büyüklüğünde olacağını bilmesi paniği daha fazla arttırdı.

Önceden Tahmin Etti

Odatv’den Sorel Dağıstanlı’nın yaptığı habere göre dün itibariyle depremden önce yapılan telefon görüşmesinde Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan “Depremler Biga Çukur’unda oluyor. Orası en fazla 5,2- 5,5 büyüklüğünde deprem üretir. Enerji belli ki boşalmak istiyor. Çanakkale’de bu büyüklükte deprem olacak ”dedi.

Bu görüşmeden tam 3 saat sonra  tam olarak Ercan’ın dediği yerde yani, Çanakkale’de 5.5 büyüklüğünde deprem gerçekleşirken   2019 yılında daha büyük depremlerin olacağını belirtmesi paniğe neden oldu.

Anadolu Bölgesi Risk Altında

Haberde 2011 yılından beri Türkiye’de deprem olmadığını söyleyen  Prof.Dr. Ahmet Ercan, “Bu durum normal değil. Türkiye’nin tamamı çok gergin. Hep söyledim. 2019 deprem yılı olacak” dedi.

Uzun zamandır özellikle Marmara bölgesi ve İstanbul’da büyük deprem beklendiğini belirten Prof.Ercan aksine büyük deprem başka bölgede olabilir açıklaması yaptı.

Prof. Ercan’a göre riskli bölgeler Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Erzincan, Tokat, Sivas’ın kuzeyi, Samsun’un güneyi, Kastamonu’nun güneyi, İzmir Dikili, Bursa, Gemlik Körfezi, Bandırma.

Frank Hoogerbeets; ‘‘ Büyük Deprem Olacak’’

Dün meydana gelen Çanakkale depreminin ardından Dünya’da ‘‘deprem medyumu ’’ olarak bilinen ve depremlerin zamanının önceden tahmin eden Frank Hoogerbeets’ın açıklaması tartılmaları yeniden alevlendirdi.

İddiaya göre Frank Hoogerbeets 21 Şubat’ta meydana gelecek depremin 8 büyüklüğünde olacağını söyledi.

Kendisini yeni nesil deprem tahmincisi olarak adlandıran Frank Hoogerbeets daha önce Dünya’da meydana gelen çarpıcı deprem araştırmaları ve iddialarıyla gündeme gelmiştir.

Hoogerbeets açıklamalarında Şubat ayında gezegen hizalanması yaşanacağını ve bunun etkilerinin Dünya için korkunç olacağını söylemişti. Hoogerbeets tarafından yapılan tespitlere göre 13 Şubat’ta aynı düzlemde konumlanacak olan Mars, Uranüs ve Neptün’ün hareketleri Dünya’yı sarsacaktı. Hoogerbeets  yaşanacak bu gelişmeden sonra özellikle Şubat ayının son 2 haftasına çok dikkat edilmesi gerektiğini açıklamıştır.

Şimdiye kadar yaptığı tahminlerde bazı deprem tarihlerini önceden tahmin eden Hoogerbeets 21 Şubat Perşembe günü en az 8 büyüklüğünde mega deprem olacağı konusunda iddialı açıklamaları Çanakkale depreminden sonra daha fazla paniğe neden oldu.

Kritik Günler 19-21 Şubat

Özellikle son 3 yıldır yoğun gözlemler yapan Hoogerbets, tahminini Güneş Sistemi Geometri Endeksi’ne dayandırıyor.  Buna göre gezegenlerin hizalanması durumunda büyük depremlerin olduğunu belirtiyor.

Hoogerbets iddiaları dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırırken dün Çanakkale’de meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremle birlikte ülkemizde sosyal medyada da yeniden tartışmalar alevlendi.

Depremlerin önceden bilineceği tezini savunan ve şimdiye kadar ülkemizde ve farklı ülkelerde uzmanlar bazı deprem tarihlerini önceden bilirken bazı uzmanlar ise depremin önceden tahmin edilemeyeceğini belirtiyor.

Bunlardan birisi olan ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nda görev yapan John Bellini, depremlerin ne zaman olacağının tahmin etmenin mümkün olmadığı yönünde açıklaması bilim adamlarının depremlerin oluşunun önceden tahmin edilmesi konusunda hemfikir olmadıklarını ortaya koyuyor.

Önceden deprem zamanının bilinmesinin mümkün olmadığını savunan Bellini, büyük depremler öncesi zaman zaman artçı şokların yaşandığını belirtti.

Dün meydana gelen 5.5 Çanakkale depremiyle birlikte Frank Hoogerbeets’un bu tahmini yeniden gündeme geldi ve tartışmaları alevlendirirken, paniğe neden oldu.

 

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.