Detoks Bedensel Temizliktir!

“Türkiye’de detoks deyince genellikle sadece sıvı ile beslenme zannediliyor. Aslında benim yaptırdığım detoks, bedensel temizliktir”

 Detokslarının etkili oluşu ve olumlu sonuç vermesiyle tanınan, sevilen ünlü detoks uzmanı Umay Villa ile yolumuzu Alfa Yayınları’ndan yeni çıkan kitabı “5 Günde-3 kg Detoksları” kesiştirdi. Kitapları en çok satılanlar listesinden inmeyen, Men0kg aplikasyonu üzerinden binlerce kişinin kilo vermesini sağlayan Umay Villa ile detoksa başlama hikayesinden bahsederek başladığımız röportajda, detoksun doğru bir uygulama olup olmadığını, son zamanların trendlerinden olan detoksun faydalarını, niçin yapılması gerektiğini, düğün sezonu açılıyorken gelin adayları için uygun detoksları, kitabına dair ayrıntıları ben sordum, Umay Villa yanıtladı.

Çok sevilen ve ilgiyle takip edilen bir detoks uzmanısınız. Detoks hikayeniz nasıl başladı?


Bu sevgiyi ben de hissediyorum ve çok mutlu oluyorum. Benim detoks hikayem 1996 yılında Viyana’da başladı. Kızıma hamile iken normalin üstünde kilo almıştım. Doğumdan sonra sıkı spor yapmaya başladım fakat beslenme kısmı da önemli olduğu için diyetisyenden de destek almaya karar verdim. Önüme çok uzun, çok sert, çok tek düze menülerin olduğu diyet listeleri konulduğunda 1-2 gün yaptıktan sonra bırakıyordum. Sonunda kendi söküğümü kendim dikmeye karar verdim ve sadece yurtdışında hobi olarak katılıp sertifika aldığım onlarca workshop’larda öğrendiklerimle kendi menülerimi kendim hazırlamaya başladım. Hafta içi detoksumu yapıyor, sosyalleştiğimiz, dışarıda yemek yediğimiz hafta sonlarında ölçüyü çok kaçırmadan istediğimi yiyip içip 3 ay içerisinde doğumdan önceki halimden daha fit, daha ince ve daha sıkı bir vücuda kavuştum. 2013 yılında sosyal medyada takipçilerimden birinin 2 çocuğa rağmen nasıl böyle ince olduğumu sorması üzerine kendi kendime hazırladığım detokslarımın olduğunu söylediğimde çok istek gelince Instagram’da bir anda çok büyük bir grup kuruldu ve 5 günlük detokslarımdan birini yaptırdım. Çok farklı yaş gruplarından, çok farklı rahatsızlıkları olan bu insanlar normal bir diyet ile 1 ayda verebilecekleri kiloları 5 günde verdiklerini görünce inanamadılar, her hafta grup halinde farklı detokslar yaptıra yaptıra bu günlere geldim. 3 seneden beri ise Menokg adındaki aplikasyonumuzda gruplar halinde detoks yaptırıyorum, şimdiye kadar 60 binden fazla insanın hayatına detokslarım ile dokunmuş olmam ile ise çok gurur duyuyorum.

Detoks, birçok insanın tereddütle yaklaştığı, günümüzde çokça tartışılan bir konu. Ülkemizde detoksun yanlış anlaşıldığını düşünüyor musunuz?


Türkiye’de detoks deyince genellikle sadece sıvı ile beslenme zannediliyor. Aslında benim yaptığım/ yaptırdığım bedensel temizliktir.  Bu nasıl oluyor? 1. Gün %50’si sıvı olan menülerle ödemi ve toksinleri arttırıyorum, arkasından ise normal menüler ve metabolizmayı hızlandıran egzersizlerle yağ yakımını sağlayıp hem sağlık hem de görüntü olarak fit ve sağlıklı vücutlara kavuşmalarını sağlıyorum. Uzun süreliğine yapılan tamamen sıvı odaklı detoksları tavsiye etmiyorum, bunlar metabolizmanın yavaşlamasına, vücutta vitamin kaybına ve bağırsakların çalışmasının durmasına neden olur. Detokslarımda sadece 1. günü %50 sıvı odaklıdır, sonraki günler ise katı gıdalardan oluşan menüler vardır.

Gerçek Ve Kalıcı Kilo Vermek Yağ Oranının İnmesi İle Olur


Detoks niçin gereklidir? Yapılmasındaki asıl amaç kilo vermek midir, zayıflamak mıdır?


Detoks öncelikle vücut temizliğidir. Vücuttan ödem atılmadan yağ yakımına geçilmesi zordur. Önce ödem atılıyor sonra yağ yakıcı, metabolizmayı hızlandırıcı menüler ve egzersizlerle yağ yakımına geçiliyor. Gerçek ve kalıcı kilo vermek sadece yağ oranının inmesi ile olur.

Detoks programlarınızda vücuttan önce toksinlerin, ardından fazla kiloların atılmasını hedefliyorsunuz. Peki kimler, hangi sıklıkla detoks yapmalıdır?


Detokslarımı hamileler, 1 senelik iyileşme süresini doldurmamış mide küçültme ameliyatı yaptırmış olanlar, MS hastalarının yapmasını tavsiye etmiyorum.  Bunun dışında kalan kişiler detokslarımı 1-2 günlük koruma yaparak arka arkaya yapabilirler.

“7 günde 2,5-5,5 kg arası zayıflayabilir, vücuttaki ödemi tamamen atabilirsiniz” diyorsunuz. Güvenilir bir detoks uzmanı olarak, bu mucizenin gerçekleşmesini nasıl sağlıyorsunuz?


Öncelikle aç kalınmaması gereklidir. Aç kalmak metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Neyi ne kadar yediğin değil neyi ne zaman yediğin ve öncesinde veya sonrasında yaptığın spor önemlidir. Detokslarımın başarının sırrı tam olarak budur. Detoksta bu hayatta olmaz diye düşündüğünüz her şeyi detoks menülerimde bulabilirsiniz. Günde 1-1,5 saat kadar her yerde rahatlıkla tek başlarına yapabilecekleri egzersiz veriyorum, gece uykularını almaları için çok ısrarcı oluyorum çünkü esas yağ yakımı 23.00-04.00 saatleri arasında olur. Metabolizmalarının hızlanması için erken kalkmalarını istiyorum, aç kalmamalarını sağlıyorum. Şimdiye kadar binlerce insan vermek istedikleri kilolara göre 5 gün ile 60 gün arasında detoks gruplarıma katıldı ve katılıyor, 2015 yılından beri en çok satan kitaplar listelerinden inmeyen detoks kitaplarımla detokslarımı yapıyorlar. Detoks bitimi sıfır sarkma, sıfır yüz çökmesi ile yepyeni ince ve sağlıklı bedenleriyle veda ediyorlar.

Gelin Adayları Sıvı Detokslarımla Kuğu Gibi Olabilirler

Düğün sezonu başlamak üzere. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen gelin adayları için detoks programlarınız var mı? Neler tavsiye ediyorsunuz?
Gelin adayları bu çok özel günleri için elbette çok ama çok güzel bir gelin olmak istiyor. 5 günlük detokslarımdan biriyle ortalama 2,5-4 kg arasında veriliyor, bu sonuçlara göre vermek istedikleri kiloya bağlı olarak detokslarıma başlayacakları tarihe karar verebilirler. Düğün gününden 2-3 gün öncesinde ise sıvı detokslarımı yapmalarını tavsiye ediyorum. Düğün stresinden, heyecanından dolayı genellikle vücutları ödem topluyor. Sıvı detokslarımla ödemi atıp kuğu gibi gelin olabilirler.

Gün içinde kaç öğünde besleniyor, hangi gıdaları tüketiyorsunuz?
Eğer detokslarımdan birini yapmıyorsam genellikle günde 2 öğün besleniyorum. Bu sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği oluyor, akşam yemeğinde ise tok tutucu bir smoothie içiyorum. Günde 2 sert kahve (Özellikle spor öncesi metabolizmayı hızlandırıyor) 2-2,5 litre su, bol beyaz çay ve yeşil çay içiyorum, saat 16’dan itibaren meyve ve karbonhidrat almıyorum, en geç gece yarısı uyuyorum ve mutlaka ama mutlaka 60 dk. spor yapıyorum.

Çok merak ediyorum; mutfağınızdan, yanınızdan ayırmadığınız mucizevi besinler hangileri?
Blender, slow juicer, Brezilya fındığı, çiğ badem, maden suyu, kereviz sapı, soya filizi, zerdeçal ve keten tohumu.

En Fazla Kilo Verdiren Detokslarımı “5 Günde -3 Kg Detoksları” Kitabımda Topladım

Alfa Yayınları’ndan çıkan yeni kitabınız “5 Günde–3 Kg Detoksları” okurlarınızla buluştu. Kitabınızın hikayesini sizden dinleyelim mi?
5 seneden beri piyasaya çıkardığım detoks kitaplarımdan detoks yapanlardan, menokg aplikasyondaki kapalı gruplarıma katılanlardan hep ayni soru geliyordu, hangi detoksumla en fazla kiloyu vereceklerini bilmek istiyorlardı. Bu sorular o kadar çok arttı ki ben de sonunda bütün detokslarımı teker teker tarayıp en en fazla kilo verdirenleri bir araya getirdim ve ‘’5 günde -3 kg Detoksları’’ kitabı bu şekilde doğdu.

Zeynep Özcan

Aysha Dergi’nin ilk yazarlarından olan Zeynep Özcan, USLA Akademi Profesyonel Aşçılık Bölümü mezunudur. Yemek yazarı olan Zeynep Özcan Aysha Dergi’deki köşesinde ünlü oyuncu, sunucu ve şeflerle röportajlar yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.