Evde Bambu Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Yıl boyunca yeşil kalan ve evinize zariflik katan bambu çiçeği kolay yetiştirilmesi ve bakımının kolay olmasından dolayı salon çiçeği olarak tercih ediliyor. Bir metreye kadar uzayabilen bambu çiçeği, Hindistan ve Uzak Doğu ülkelerinde süs bitkisi olarak oldukça popülerdir. Evde adım adım bambu yetiştirilmesi ve bakımı için sayfayı aşağıya kaydırmanız yeterli olacak.

Bambu Çiçeği Nedir?

Bambu çiçeği doğu kültüründe şans ve getirildiğine inanılır ve dostluğun ve dürüstlüğün sembolü olarak bilinir. Orta Afrika’ya özgü zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Hindistan ve Uzak Doğuda çok popüler olan bambu çiçeği az emek harcayarak güzelliğini bulabilen bir bitkidir. Bütün yıl yeşil kalması ve zarif görünümünden dolayı salonlarda çokça kullanılır. Bir metreye kadar uzayabilen bambu çiçeğinin yeşil renkli yaprakları vardır.

Bambu Çiçeği Evde Nasıl Yetiştirilir?

1- Bir yemek kaşığı tuzu bir bardak suyun içerisinde karıştırarak eritin ve bambu tohumlarını suyun içerisinde 15 dakika bekletin. Ardından tohumları temiz suyun içerisine alarak 24 saat bekletin. Bambu çiçeği tohumlarını çimlendirilmiş toprağa ekin ve hafifçe sulayın. Ilık ve aydınlık bir ortamda, toprağın çok kuru kalmasına izin vermeden çimlenmesi için bırakın.

2- Bambu çiçeğini çoğaltmak için çelik alma işlemi yapılabilir. Çelik alma işlemi her mevsim yapıldığı takdirde yeni bir bambu çiçeği elde edilecektir. Bambu çiçeğinin ana gövdesinden yukarı doğru uzayan sürgün kesilerek çelik alınır ve kesilen çeliğin alt yaprakları koparılarak sap kısmı köklenmesi için hazırlanır. Çelikler su içerisinde köklendikten sonra toprağa dikilebilir veya vazoda yetiştirilmeye devam edilebilir.

3- Bambu çiçeği aydınlık ve ılık ortamı sever ve kendini bu ortamlarda daha güzel gösterir. Suda yetiştirilen bambu çiçeğine 10 santim kadar su konulur ve haftada bir defa yenilenir. Bambu çiçeği toprakta dikili ise her zaman toprağının nemli kalması gerekir. Ayrıca kullanılan suyun klorsuz içme suyu veya dinlendirilmiş su olması gerekir. Suyun sıcaklığı ise oda sıcaklığında olmalıdır.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.