Galataport İstanbul’da Nostalji Rüzgarı

Galataport İstanbul, tarih ve kültürel zenginlik açısından İstanbul’un en özel bölgelerinden Karaköy’de etkinliklerine devam ediyor. 1 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan “Nostalji İstanbul”; tarihi 1848’e uzanan şehrin en eski saat kulesi Tophane Saat Kulesi ile taçlanan Müze Meydanı’nı merkezine alarak Galataport İstanbul’un tamamına yayılıyor.

 

“Nostalji İstanbul” kapsamında stantlar, lezzetler, söyleşiler, atölye çalışmaları ve konserler ile İstanbul kültür ve gelenekleri, 7’den 70’e Galataport İstanbul’un tüm misafirleriyle ücretsiz olarak buluşuyor.

 

Ebru sanatından gölge tiyatrosuna uzanan geniş bir yelpaze sunuluyor

 

“Nostalji İstanbul” kapsamında gerçekleşecek söyleşilerde; Esin Çelebi Bayru, Bihter Türkan Ergül, Avedis Kendir, Dinçer Güner, Özge Ersu gibi isimler dinleyicilerle buluşuyor. Türk sanat müziği ve opera sanatçısı Elif Efruze de İstanbul Şarkıları repertuarı ile “Nostalji İstanbul”da olacak. Geleneksel Gölge Tiyatrosu adı ile Hacivat ve Karagöz gösterisi açık havada yetişkinlerin ve çocukların yüzünü güldürecek. Ebru sanatının duayen ismi Ömer Faruk’un da aralarında olduğu sanatçılar hem ebru sanatını meraklılarına anlatacak hem de canlı performanslara imza atıyorlar.

 

Bir ay boyunca sürecek etkinlikte, enstrümantal müzik eşliğinde gerçekleşecek kum sanatı gösterileri ile geleneksel ve İstanbul temalı sanat eserleri de ziyaretçilere sunulacak. Çocukların da unutulmadığı Nostalji İstanbul’da, etkinliğe özel kukla tiyatrosu ile Hacivat ve Karagöz seçkisi de küçük misafirler ile buluşuyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel düzenlenecek ve keman virtüözü Cihat Aşkın’a eşlik edecek Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın konseri de Galataport İstanbul’da müzikseverler ile buluşacak. Orkestra şefliğini ise Prof. Rengim Gökmen üstelenecek

 

7-10 Nisan Program Akışı

 

7 Nisan Perşembe / 20:15-21:00 – Karagöz Hacivat Gösterisi: Nostalji İstanbul’da Geleneksel Gölge Tiyatrosu adı ile Hacivat ve Karagöz gösterisi açık havada yetişkinlerin ve çocukların yüzünü güldürecek.

 

8 Nisan Cuma / 20:15-21:00-Nostaljik Kolonya Kültürü Anlatımı: Eski ama eskimeyen geleneklerin de konu edildiği Nostalji İstanbul’da, mutluluğumuza, üzüntümüze yüzyıllardan beri ortak olan kolonya kültürünü Koku Kültürü ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Bihter Türkan Ergül anlatacak.

 

9 Nisan Cumartesi / 18:45-19:30 ve 20:00-20:45 (iftar öncesi ve sonrası)-Elif Efruze ile İstanbul Şarkıları: Türk sanat müziği ve opera sanatçısı Elif Efruze Türk Sanat Müziği repertuarı ve eskiden günümüze uzanan unutulmayan şarkılarla Nostalji İstanbul sahnesinde

 

10 Nisan Pazar / 18:00-19:00- Hz.Mevlana’nın Birlik Bilinci ve Eski Ramazan Gelenekleri: Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru, Mevlana geleneklerini, öğretilerini ve o dönemdeki ramazan kültürünü anlatacak.

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın