Fast Food’da Sağlık Açılımı

Tüketiciler son yıllarda fast food’un zararları üzerine oldukça bilinçlense de, fast food tüketimi hala oldukça popüler. Fast food ürünlerin zararlı olmasının pek çok nedeni var: yüksek oranda yağ içermesi, tuz oranının fazlalığı, GDO’lu ürünlerin kullanımı, kullanılan etlerin sağlıksız olması gibi nedenler saymakla bitmiyor.  Bu durum başta ebeveynler olmak üzere her kesimden bilinçli insanın fast food’dan uzak durmak istemesine yol açıyor fakat kimi zaman günlük hayatın koşuşturması insanları bu sağlıksız yiyecekleri tüketmeye sevk ediyor.  Fast food ürünler kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterolü, obezite gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor.

Tüketicilerin istekleri üzerine başta ABD olmak üzere pek çok ülkede fast food zincirleri ürünlerini sağlıklı hale getirmek için çeşitli girişimlerde bulunuyor. Sağlıklı beslenme hareketi kervanına katılan zincileren biri ise ülkemizde de pek çok şubesi olan McDonald’s. McDonald’s  zinciri ABD ’nin en büyük fast food restoran zinciri olma özelliği taşıyor. McDonald’s yetkilileri yaptıkları son açıklamada 10 yıl içerisinde restoranlardaki menülerinde yalnızca serbest gezen tavuklardan gelmiş olan yumurtaların kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Restoran yetkilieri buna ek olarak margarin gibi yağlar yerine gerçek tereyağı kullanacaklarını da duyurdu.

Yayınlanan haberlere göre tüm dünyada sağlıklı gıda ürünlerine gösterilen ilgi büyük bir hızla artmış durumdayken, fast food restoran zincirleri de bu akıma uyum sağlamak zorunda kaldı. McDonald’s sağlıklı akıma uyum sağlamak smacıyla harekete geçen tek restoran zinciri değil. Geçtiğimiz günlerde ABD’de sandviçleri ve tatlılarıyla meşhur olan büyük restoran zinciri Panera da bu bakıma uyum sağlamıştı. Panera zinciri sattıkları ürünlerden 150 kada yapay gıda boyası ve kimyasalı tamamen çıkardığını duyurmuştu.
ABD’de hemen her köşe başında bir şubesi açılan Meksika yemekleri zinciri olan Chitpole ise servis edilen ürünlerde antibiotikli et kullanmayı bıraklıkları yönünde açıklama yapmıştı.

Sağlık fast food hareketinin yaygınlaştığı tek ülke ABD değil. Avrupa’da da pek çok ‘sağlıklı fast food’ servis eden restoran mevcut.
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın