İpek Sesli Şarkıcı; Whitney Houston!

“I Wıll Always Love You” şarkısıyla müzik dünyasına bomba gibi düşen Whitney Houston 1963 yılında New Jersey’de dünyaya gelen ipek sesiyle müziğin sihirli ritimlerini birleştiren sanatçılardandır. Whitney küçük yaşlarda ailesinin de etkilendirdiği müziğe ilgi duymuş, gittiği ‘New Hope Baptist’ korosunda şarkı söylemiştir.

Whitney Houston’un müzik yeteneği ailesinden gelmekte, annesi de başarılı bir Blues vokalistidir. Ailesinde müzikle ilgilenen akrabaları arasında kuzeni Dionne Warwick gibi başarılı bir şarkıcı bulunmaktadır. Küçük yaşta kendini müziğin içinde bulan şarkıcının hedefleri şartlarının çok kısıtlı olması nedeniyle ilerleyememiş, buna karşın ilerleyen yıllar içerisinde yeteneğini geliştiren sanatçı çıktığı bir sahnede solo şarkı söyleyerek dinleyicilerini şaşkına çevirerek profesyonellik yolundaki adımlarını o andan itibaren atmıştır.

Whitney Houston’un profesyonelliğe başladığı süreçten sonra müzik dünyasında vokalist olarak yetinemeyeceğini fark edince profesyonelliğini ‘Lou Rawls’ ın vokalisti olarak değerlendirdi. Houston aynı zamanda çok düzgün yapılı, egzotik görünüşe sahip olan pırıl pırıl genç kızlardan biriydi. Whitney zaman zaman modellik yaparak para kazanıyordu. Bu piyasada oldukça ilgi gören mankenlerden biri olmuştu. Moda dergilerinden biri olan ‘Glamor’da kapak yıldızı oldu. Bir taraftan sesini geliştirme çabalarında bulunan Houston diğer bir yandan dans tiyatro ve oyunculuk dersleri almaya başladı. Houston’un uğraşta bulunduğu bütün her şey geleceğine yaptığı yatırımlar olarak kendisince benimsenmiştir.

20 yaşına ayak basan Houston  devrin ünlü menajerlerinden Gene Harvey’in teklifi üzerine kendisiyle kontrat imzalayarak podyumlarla tanıştı. Harvey, Whitney Houston’un hayatında dönüm noktalarından biri olarak sanatçıyı çok önemli yerlere taşıyan kişi olarak tanınır. Bu piyasada birkaç yıl daha çalışan ve kendini gösteren sanatçı 85’li yıllara gelindiğinde dört dörtlük olduğuna inandığında ‘Arista’ stüdyolarıyla anlaşma yoluna giderek şarkılarını seslendirmiştir. Bu sayede “Saving All My Love For You”, “How Will I Know”, “The Greatest Love Of All”  parçaları çok büyük beğeni kazanmış, sanatçının başarı grafiğini yukarılara taşımıştır. Bu parçalarını albümde toplayan sanatçı 13 milyonun üzerinde kopyalanarak satış rekorlarına kırmıştır. Whitney Houston’un sahne oyun ve tiyatro deneyimciliği kendisine yeni kapıların açılmasında faydalar sağlamış televizyon kanallarında çektiği klipler ilgi görerek beğeni toplamıştır. Whitney artık kendini ülkesinde ve dünyada ispatlamış çok yönlü sanatçılardan biridir.  Konser sahneleri hatta beyazperdeye kadar uzanan başarıları Houston’u dünya starı yaptı. Ünlü şarkıcı ünlü Oscar oyuncusu Kevin Costner ile birlikte çevirdiği “Bodyguard” filmiyle beyazperdede beğeni kazanarak sanatsal gücünü ispatlayan yıldızlardan biri oldu. Whitney’in esas başarısı filmden sonra gelmiş kendisine ait olan film müzikleriyle oldukça tutulan sanatçılardan sayılmıştır. Çevirdiği filmin şarkılarından olan “I Will Always Love You” Houston’un dünya çapındaki en çok satılan ve beğeni kazanan parçasıdır.

Kazandığı serveti ile hayır kurumlarına yüklü miktarlarda bağış yapmasıyla da bilinen ünlü sanatçı çağın en illet hastalığı AIDS ile mücadele eden kuruluşlarla birlikte mücadelesini sürdürdü. Whitney, 6 Grammy Ödülü olmak üzere müzik dalında 400 ödülün sahibidir. Almış olduğu bu ödüllerle adını “Guiness Rekorlar Kitabı”na geçirerek çok ödüle layık kadın olarak görüldü. Houston Los Angeles’teki Beverly Hilton Oteli’nde 39 yaşında hayata gözlerini yumdu.
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın