Müslüman Kadınlar Bir Arada

Köşe Yazarımız Uzman Psikolog& Psikoterapist Berin Tuncel’de düzenlenen zirvede konuşmacı olarak yer aldı ve uzmanlık alanı olan kadın psikolojisini anlattığı “Celal ve Cemal Dengesinde Kadın Psikolojisi” başlıklı sunumuyla , zirve katılımcıları tarafından büyük ilgi gördü.

Başkentteki Putra Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen Dünya Müslüman Kadınlar Zirvesi ve Fuarı’na Türkiye’den katılım yüksek oldu. Dünya İslam Forumu, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ve TASAM ile Türkiye merkezli kadın sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir komitenin işbirliğinde düzenlenen zirveye, 100 ülkeden 5 bin kişi katıldı.

“Müslüman Kadın: Pamuk gibi Yumuşak, Demir gibi Güçlü” isimli konseptiyle 23-25 Eylül tarihlerinde düzenlenen zirveye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ile çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri iştirak ederken, Malezya’dan beş yılda bir seçilen Federal Sultan’ın eşi ile çeşitli düzeylerde katılım oldu.

“Kadın ve Girişimcilik”, “Kadın ve Barış İnşası”, “Genç Müslüman Kadınlar; Geleceği Şekillendiren Güç”, “Genç Kadın Liderler”, “Kadınların Eğitimle Güçlendirilmesi”, “Barış Tesisinde Kadının Rolü, İnsanlığa Biçim Vermek” gibi konular zirvenin al konu başlıkları arasındaydı.
 

berin tuncel

Köşe Yazarımız Uzman Psikolog& Psikoterapist Berin Tuncel’in, kendimiz olma yolculuğumuzun ipuçlarını ve günümüz dünyasını anlattığı sunumunun başlıklarını ise aşağıdaki maddeler oluşturdu;

Kanıta ve performansa dayalı bir dünyaya doğuyoruz.
Bu dünya için ideal olan tanımların kökeni Batı dünyası.
Kadın bedeninin bazı gerçeklerini göz ardı ediyoruz.
Kadın psikolojisinin temel dinamiklerini yok sayıyoruz.
Nefsin alt ve üst bilinçdışı dinamiklerini tanımalıyız.
Kendimizi tanımalı ve kabullenmeliyiz.
Başarı ve gücün egemenliğine, yaratıcılık, şefkat ve muhabbetin de egemenliğini eklemeliyiz.
Celal ve Cemal isimlerinin yansıdığı dünyamıza dengeyi hakim kılmalıyız.
 
 
Bu etkinlik çerçevesinde dünya genelinde farklı çalışmalarıyla isim yapmış Müslüman kadınlarla benzer konularda çalışma yapanları bir araya getirmeyi, kadınların fikir ve deneyim paylaşımında bulunmalarını hedefleyen program, yoğun katılımıyla amaçlarına ulaşma yolunda ilk adım olma niteliği taşıyor.
 
 
 
 

 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın