Ton Sür Ton Nedir: Ton Sür Ton Nasıl Yapılır?

Ton Sür Ton Ne Demek?

Fransızcadan gelen “ton sür ton” terimi aslında “ton üzeri ton” anlamına geliyor. Kısaca aynı rengin farklı tonlarını tek bir kombinasyonda kullanınca ton sür ton yapmış oluyoruz. Kulağa kolay bir uygulamaymış gibi gelse de onlarca renk tonunun içinden doğru tonları birbirleri ile eşleştirmek aslında sanıldığı kadar basit bir işlem değil.

muhafazakar moda fenomenleri

Mesela kırmızı tonlarından olan şarap kırmızısı ve bayrak kırmızısı birbirine çok yakışırken, nar çiçeğine kaçan tonlar ile bordolar birlikte hoş görünmezler. İşte bu noktada devreye bir tutam renk gurmeliği giriyor.

muhafazakar moda fenomenleri

Ayakkabı: MANGO 179,99 TL
İpek Şal: İPEKEVİ 140 TL
Culotte Pantolon: ZARA 89,95 TL
Beyaz Tunik: H&M 89,99

İlk defa ton sür ton yapacaklar bu uygulamaya gri tonlarını siyahlarla eşleştirerek başlayabilirler. Yukarıdaki örneklerde soğuk griler ile siyahlar bir arada kullanılırken, aşağıdakilerde sıcak griler ile bej tonları kullanılmış. Sıcaklarla soğuklar karışsaydı uyumsuz bir görüntü ortaya çıkacaktı.

muhafazakar moda fenomenleri

 

muhafazakar moda fenomenleri

Sıkça kullanılan renk kombinasyonlarından biri de camel-kahverengi kombinasyonları. Eğer birbirine uyumlu tonları bir araya getirmekte zorlanıyorsanız, önünüzde hayali bir renk kartelası olduğunu düşünebilirsiniz. Elinizdeki koyu renk tonu, kolayca açılarak diğer renge ulaşabiliyorsa iki renk tonu birlikte uyumlu görünüyor demektir.

muhafazakar moda fenomenleri

 

muhafazakar moda fenomenleri

Kaban: MASSIMO DUTTI 799,00 TL
Ayakkabı: MASSIMO DUTTI 369,00 TL
Güneş Gözlüğü: MANGO 69,99 TL

Aynı rengin farklı tonlarını bir arada kullanırken tek tip kumaş çeşidi kullanmak yerine değişik dokuları bir araya getirmek, tekdüze bir görüntü oluşmasını engellerken zengin bir styling meydana getirir. Kaşmir, triko, ipek, poplin gibi katmanlar tek renkli siluete karakter kazandırır.

​ tesettür modası fenomenleri

 

​ tesettür modası fenomenleri

Kaban: ZARA 299,95 TL
Siyah Gömlek: MANGO 179,99 TL
Siyah Pantolon: MANGO 139, 99 TL
İpek Şal: İPEKEVİ 120 TL
Terlik: ZARA 159,95 TL

Eğer ‘’ton sür ton’’da çıraklık dönemini atlayıp ustalık dönemine geçtiyseniz renk kartelasından kendinize zor tonları seçmeye başlayabilirsiniz. Kızıl kahveler, çam yeşilleri gibi rastlanması zor renkler, akılda kalıcı ve sıra dışı stylinglere olanak sağlar.

​ tesettür modası fenomenleri

Bu tonda yeşil bir takım, fıstık yeşili ile eşleştirilseydi ton sür ton yerine birbiri ile uyumsuz iki renk tonu yan yana gelmiş olurdu. Başarılı ton sür ton uygulamasında renkler üst üste konulduğunda birbirini mükemmel bir şekilde tamamlar. Aynı aileden geldiklerini rahatça anlayabilirsiniz.

Aksesuarlarınızı üzerinizdeki bütün renk tonları ile uyum sağlayacak ve ön plana çıkan renklerden de seçebilirsiniz. Bu, görünümünüze dinamiklik sağlayacaktır.

​ tesettür modası fenomenleri

Ceket: ZARA 299,95 TL
Pantolon: ZARA 129,95 TL
Kazak: PULL&BEAR 89,95 TL
Çanta: MASSIMO DUTTI 399,00 TL

​ tesettür modası fenomenleri

Aşağıda bordonun aynı renk ile tonunun açılmasına örnek teşkil eden bir palet var. Bordoyu açarken içerisinde sarılık ve pembelik barındırmayan kaymak rengi gibi bir renk kullanılmış. Bu renk tonlarının hepsi bir arada mükemmel görünüyor. Renk geçişini daha belirgin göstermek için ilk renk ile son renk bir arada kullanılabilir.

​ tesettür modası fenomenleri

Ceket: BERSHKA 149,95 TL
Ayakkabı: ADIDAS STAN SMITH 437,00 TL 284,00 TL
T-shirt: PULL&BEAR 25,95 TL
Pili Etek: ZARA 179,95 TL

Siz de kendi stylinginizi yaparken gardırobunuzu bir renk paleti gibi düşünebilirsiniz. Elinize alacağınız lacivert bir trençkota hayalinizde bir parça ekru ekleyin. Ve elde ettiğiniz renk tonundan bir şal örtün. Böylece “Bunun üzerine ne renk şal örtsem?” derdinden kurtulmuş olursunuz.

​ tesettür modası fenomenleri

 

​ tesettür modası fenomenleri

Trençkot: BERSHKA 119,95 TL
Pantolon: MANGO 179,99 TL
Ayakkabı: ZARA 89,95 TL
Gömlek: MANGO 89,99 TL

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bu haftayı “Ton Sür Ton Haftası” ilan edelim. Bana aynı rengin farklı tonları ile yaptığınız kombinleri gönderebilirsiniz. Herkesin hangi renkleri, nasıl kullanacağını çok merak ediyorum.

Şimdilik bu kadar. Yazmamı istediğiniz diğer konuları yorum kısmına bırakabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Sevgiler…

Hazırlayan: @birsevde

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.