Hindistan Cevizinin Faydaları

Türk mutfaklarında köklü bir geçmişi bulunmuyor olsa da son yıllarda tüketimi artmaya başlayan besinlerden biri olan Hindistan cevizi insan vücuduna olan faydaları ile en sağlıklı besinlerden biri olmaktadır. Yıllarca alternatif tedavilerde kullanılan Hindistan cevizinin bugün pek çok besinle birlikte lezzetli bir şekilde tüketilmesi de tüketimini kolaylaştırmaktadır.

Türkiye’den çok farklı bir iklim ortamında yetişmesi sebebiyle ülkemizdeki tüketimi henüz ulaşması gereken noktaya gelmemiş olan Hindistan cevizi yetiştiği yere göre rengini ve büyüklüğünü değiştiren bir besindir.

Sert bir kabukla çevrelenmiş olan Hindistan cevizinin içinde besinin asıl yenilebilir bölümü bulunan beyaz tabaka yer almaktadır.

Bunun içinde ise az miktarda Hindistan cevizinin suyu bulunmaktadır. Hem beyaz tabaka hem de Hindistan cevizinin içerisindeki su rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Günlük hayattaki tüketimlerinin yanı sıra özellikle gebelik döneminde olan kişiler için de en ideal besin içeriklerine sahip olduğu için tüketilebilecek besinler arasında yer alan Hindistan cevizi her yaştan kişinin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Karbonhidrat depolarını doldurması bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan bu besin aynı zamanda güçlü lif kaynaklarına da sahip olduğu için metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasına fayda sağlamaktadır. C, E ve K vitaminleri ile birlikte pek çok minerali de içinde barındıran Hindistan cevizi özellikle manganez ve fosfor deposu olarak bilinmektedir.

Alzheimer’e İyi Gelir!

Doymamış yağların yanı sıra Hindistan cevizinin içerisinde doymuş yağlar da yüksek oranlarda bulunmaktadır. Tamamı zararsız içeriklere sahip olan bu yağların vücut tarafından emilimi kolay bir şekilde gerçekleştiği için tüketimi de sorun yaratmamaktadır.

Bu yağların en büyük faydası ise çeşitli araştırmalarla yağ asitlerinin, trigliseritlerin özellikle beyinden kaynaklanan Alzheimer ve epilepsi gibi çeşitli rahatsızlıklara karşı etkili olmasıdır. Lif yoğunluğu tüm besinde yüzde 60’ı geçebilen oranlara ulaşan Hindistan cevizinde sağlıklı yağ asitlerinin alınması sırasında metabolizmaya zarar verilecek bir beslenme biçimi de gelişmemiş olur. Bununla birlikte diyabet riski azalmakta ve enzimler rahatlamaktadır.

Hindistan Cevizi Diyabeti Dengeler!

Kandaki insülin artışı ve glikoz düzeyinde yaşanabilecek sorunlar kişilerin diyabet hastalığı riskini artırmakta ya da hali hazırda bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin sorunlarının daha da büyümesine sebep olmaktadır. Uygulanan beslenme biçimleri ile daha da bozulması oldukça sıradan bir şekilde mümkün olan diyabete karşı Hindistan ceviziyle kolaylıkla dengeleme etkisini elde etmek mümkün olabiliyor.

Sağlıkfit.com’da yayınlanan bilimsel makaleye göre şekere iyi gelen en etkili yiyecekler arasında gösterilen Hindistan cevizi uzmanlar tarafından tüketilmesi konusunda teşvik edilmektedir.

Özellikle diyabet hastalarının günlük yaşamına büyük oranda olumsuz yönde etki eden kusma ve bulantı gibi sorunlar karşısında Hindistan cevizi oldukça etkili bir ürün oluyor. İçerisindeki kinetin ve trans-zeatin içeriği sayesinde yaşlanmaya karşı da etkili olduğu düşünülen Hindistan cevizi anti kanserojen içerikleriyle bunu başarmaktadır.

Hindistan Cevizi Zayıflamaya Yardımcı Olur!

Hindistan cevizinin tüketimini gerçekleştiren birçok kişi zayıflama süreçlerinde bunu destekleyecek bir besin olarak Hindistan cevizini tüketmektedir. Yapılan araştırmalar Hindistan cevizinin tüketiminin özellikle karın yağları üzerinde oldukça faydalı olduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak karında biriken yağlanma sebebiyle kaynaklanabilecek çeşitli rahatsızlıklara karşı da etkili bir besin olarak tüketilmektedir. Bağışıklık sistemini oldukça güçlendiren bir besin olan Hindistan cevizi anti bakteriyel ve anti parazitik özelliklere sahip olmasıyla her türlü enfeksiyona ya da alerjiye dayalı rahatsızlığa karşı da etkili bir koruyucu olarak görev yapmaktadır.

Bu sayede zayıflama sırasında ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanması ve genel sağlığın daha iyi bir noktaya getirilmesi için bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından Hindistan cevizinin tüketimi önemli olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağ Yakımıyla Enerji Verir!

Karın bölgesi başta olmak üzere vücutta yağlanmanın yoğun olduğu yerlerden yağları yakarak vücuda enerji gelmesini sağlayan Hindistan cevizi bunu yaparken tokluk hissi vermesiyle de beslenme düzenlerinin korunmasında etkili bir besin olmaktadır.

Toklu hissi veren ve iştah azaltıcı içerikleri içinde barındıran Hindistan cevizi tiroid bezlerinin de sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu sebeple başta tiroid ve buna bağlı kanser türleri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı etkili bir şekilde koruma sağlamaktadır. Kansere yakalanma riskini azaltan Hindistan cevizi aynı etkileri beyin sağlığında ve idrar yollarının sağlığında da etkili bir şekilde göstermektedir.

Hindistan Cevizi Gebelik Dönemlerinde Kullanılabilir!

Gebelik dönemine giren kadınlar için tüketilen besinlerin önemi daha da artmaktadır. Her zaman gebelik sürecini destekleyecek hem anne hem de çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesini sağlayacak besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Hindistan cevizinin suyunun steril bir şekilde kabuğun içinde yer alması hamilelik sürecinde olan kadınların güvenle tüketebileceği bir içeceği de kendilerine sunmaktadır.

Bununla birlikte Hindistan cevizinin tüketimiyle annenin ve bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlandığı için anne ve bebeğin ilerleyen zamanlarda enfeksiyonlara bağlı olarak hastalıklarla karşılaşma olasılığı da en aza düşmektedir. Bakteri, virüs ve mantarlara karşı savaşmada oldukça etkili bir besin olan Hindistan cevizi gebelik dönemlerinde bu tür hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirmektedir.

Kemik Sağlığınızı Hindistan Ceviziyle Koruyun!

Düzenli olarak Hindistan cevizi tüketen insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bu kişilerin kemik sağlıklarının ve dişlerinin gelişiminin çok daha iyi olduğu görülmüştür.

Bunun sebebi olarak da Hindistan cevizinin içinde yoğun miktarda bulunan kalsiyum ve manganez minerallerinin bulunmasının etkili olduğu belirtilmiştir.

Kemik sağlığını korumakta olan bu içerikler aynı zamanda kemiklerden kaynaklı olarak ortaya çıkan osteoporoz gibi kemik rahatsızlıklarının da önünde engel olmaktadır.

Kemik sağlığının yanı sıra vücudu örten cilt sağlığının korunmasında da oldukça faydalı olan Hindistan cevizi cilt ve yüz bakımıyla ilişkili pek çok kozmetik ürününde mutlaka yer alan içeriklerden biri de olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Hindistan cevizinin kendisi kadar Hindistan cevizi yağı da rahatlıkla tüketilebilen oldukça faydalı bir besindir. Doymamış yağların yüzde 90’ından fazlasını içinde barındıran Hindistan cevizi yağı özellikle kan dengelerinin sağlıklı seviyelerde kalmasını sağlamaktadır.

İnsan vücudundaki yağ birikimlerinin mümkün olduğu kadar azalmasına etki eden Hindistan cevizi yağı ağız hijyeni ve ağız sağlığının korunmasında da etkilidir.

Mide ve bağırsakta ortaya çıkan kurtların dökülmesinde büyük etkileri bulunan yağ metabolizmanın hızlanmasında da etkili bir yağdır. Tıpkı yağı gibi Hindistan cevizinin suyu da benzer etkilerin alınmasını sağlar. Özellikle cilt hücrelerinin yenilenmesi ve cilt sağlığının iyileşmesi noktasında en etkili besinlerden biri Hindistan cevizi suyu olmaktadır.

Hindistan Cevizi Tüketmenin Zararı Var Mıdır?

Her besinde olduğu gibi Hindistan cevizinin aşırı tüketilmesi halinde karşılaşılabilecek bazı sorunlar bulunmaktadır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde tüketilmesi hiçbir risk unsuru barındırmayan Hindistan cevizi yüksek yağ içeriği sebebiyle kolestrol hastalarında düzeylerin artmasına etki edebilir.

Bu sebeple kolestrol hastalığı yaşayan kişilerin mutlaka doktorlarına danışarak Hindistan cevizi tüketimlerini belirli oranlarda tutması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kan basıncı seviyelerinin düşmesine de etki ettiği bilinen Hindistan cevizi tüketiminde kan basıncı hali hazırda düşük olan kişilerin Hindistan cevizi tüketimini dengelemesi gerekmektedir.

Özellikle ameliyattan sonra Hindistan cevizi tüketmek isteyenlerin kan basıncını olumsuz etkilememek adına minimum bir hafta Hindistan cevizi tüketiminden uzak durması gerekmektedir. Yeterli miktarda tüketildiği durumlarda vücuda çokça faydası bulunan Hindistan cevizi besin programlarına mutlaka dahil edilmesi gereken bir besindir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.