Huzursuz Bağırsak Sendromu Giderek Yaygınlaşıyor?

İrritabl bağırsak olarak da bilinen huzursuz bağırsak sendromu, kadınlar arasında giderek yaygınlaşan bir hastalık olarak görülüyor.

Hayat dengesini çok olumsuz düzeyde etkileyen irritabl bağırsak sendromu özellikle erişkinlerde çok daha sık görülür. Temelde stres ve kötü beslenme nedeniyle gelişen bu rahatsızlık, önemli ve üstüne düşünmesi gereken bir sorun oluşturuyor.

Tıp dilinde irritabl bağırsak sendromu olarak geçen ve halk arasında huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen bu rahatsızlık genellikle organik bir nedenden kaynaklanmıyor.

Tıbbi araştırmalarda net olarak nedenleri ortaya çıkarılamayan bu rahatsızlık, birçok farklı sebepten dolayı görülebiliyor.

Genel olarak sindirim sorunu şeklinde ortaya çıkan rahatsızlıkta yalnızca kalın bağırsağı değil tüm sindirim sistemini etkileyen bir durum görülür. Erkeklere karşılık olarak kadınlarda çok daha yoğun şekilde görülen bu hastalık özellikle şiddetli karın ağrılarına neden oluyor. Genellikle bağırsaklarda enfeksiyon oluşması ya da bazı ilaçların yan etki oluşturması sonrası hasar oluşabilir.

Günlük olarak tüketilen yiyecek ve içecekler, kullanılan ilaçlar veya solunum yoluyla vücuda giren birçok bakteri bağırsaklarda yoğun bir gaz oluşturuyor.

Baskı oluşturan bu gaz, bağırsakların tıkanmasına neden olurken, karın ağrısı ve şişkinlik gibi belirtiler ortaya çıkarıyor. Genellikle yapılan araştırmalarda bu durumun aslında stres nedeniyle ortaya çıktığı belirlenirken, stres altında vücudun sağlıklı sinyaller vermeyerek bağırsak işlevlerini bozduğu görülmüştür.

Hastalığın temel olarak düşünülen nedenleri arasında; sindirim sisteminde biriken gaz, bağırsakların iltihaplanması, enfeksiyonlar ve yemek kalıntılarının bağırsaklarda oluşturduğu kasılmalar düşürmektedir.

Hastalıkta net olarak ortaya çıkan belirtilerde ise ishal atakları ve uzun süreli dışkılamanın tutulamaması bulunmaktadır. Bununla birlikte karın bölgesinde şişkinlik ve ağrılar, yemek sonrasında karında sertleşme yaşanması, düzensiz ishal veya kabızlık sendromları ortaya çıkabilir. Bu belirtilerle birlikte hayatı olumsuz bir şekilde etkileyen huzursuz bağırsak sendromu, net olarak belirli bir tedavi yöntemi ortaya koymamaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Doğal Yollarla Tedavi Edilebilir

Genellikle ilaç veya ameliyat tedavisi ile hastalığın tamamen giderilmesi mümkün olmamaktadır. Ancak uzmanlar tarafından yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu hastalığa bağlı olarak görülen etkilerin azaltılmasına çalışmaktadır.

Özellikle stres tetikleyici bir etki gösterdiği için stresin azaltılması ve depresyon etkilerinin giderilmesi önemlidir. Hastalığın tedavisinde ilaçlar yerine en doğal yöntemi bitkiler sağlıyor. Bitkiler ile tedavi elde edebilmek için rezene çayı, nane çayı ve papatya gibi bitki çayları gündelik olarak tüketilebilir. Ayrıca diyetinizde buğday, mısır, peynir, yumurta, çay ve narenciye gibi besinlerin uzak tutmak fayda sağlayabilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.