Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Oluyor?

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saçlarımız en önem verdiğimiz güzellik unsurlarımızdandır. Özellikle kadınlar için bir telin dökülmesi bile üzülmesine neden olabilecek bir sebeptir. Erkeklerde daha çok rastladığımız saç dökülmesi kadınlarda da mevcut olabiliyor. Erkeklerin kel olması karizmatik olabilme özelliği taşırken kadınlarda bu durum söz konusu olamıyor haliyle. Bununla başa çıkma ve kel bölgeyi gizlemeye çalışma süreci çok yıpratıcı olabilir. Genetik kökenli ve erkek tipi gibi saçları dökülen kadınlar bu sorundan belirli uygulamalarla dökülmeyi azaltmaya çalışıyorlar.

kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır
kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır

Saç ekimi yaptırmadan önce dökülme başlangıcında doğal tedavi yöntemleriyle ya da doktorunuzun önereceği ilaçları kullanarak saçın çıkıp çıkmadığını analiz etmelisiniz. Eğer bu yöntemlerle saçlarınız çıkıyor ya da dökülmeleriniz azalıyorsa saç ekimi yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak saç çıkarması vaadiyle piyasada birçok yan etkili ürünlerde mevcut. Bu doğal ürünleri denedikten sonra hiç o diğer ürünlere yönelmeden saç ekimi işlemini yaptırmanız hem daha kalıcı hem de maddi açıdan sizi yıpratmamış olacak. Erkeklere yapılan saç ekimiyle kadınlarınki arasında bir fark olmadığını da belirtmek isteriz. Saç ekiminde size 2 yöntemden bahsedeceğiz.

Kadınlarda Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Operasyondan önce tahlil ve saç analizleri yapılır. Saç ekimi işlemi nereden başlayıp nerede sonlanacağı doktorunuz tarafından belirlenir. Operasyon lokal anestezi sayesinde ağrısız ve acısız geçecektir. Saç ekiminde en tercih edilen yöntem FUE yöntemidir. Operasyonun ilk başında donör bölge belirlenir çünkü bu bölgede en kaliteli greftler(saç kökü) bulunur. Bu bölgeden özel iğneler yardımıyla alının greftler özel sıvısında bekletilir. Doktorunuz tarafından greftler kel olan bölgeye tek tek eklenir. Eklenen grefler doğru açıda konulduğu takdirde saç çıktığında doğal bir görünüm elde edilir. Bu işlem greftlerin tek tek eklenmesinden ötürü biraz uzun sürmektedir.

Diğer yöntem olan FUT dönor bölgeden alınan greftler tek tek değil toplu alındığı için o bölgede yeniden yeni saçların çıkmasına imkân vermeyecektir. Bu yüzden bu yöntem tercih edilmemektedir.

FUE tekniğinde saç ekimi sonrası yaklaşık 2 hafta içinde ekilen saçların döküldüğü görülür. Şok dökülmeden sonra 3 ay içinde yeni saçlar kendini belli edecektir. Ancak ilk çıkan bu zayıf ve seyrek saçlar 6 ay içinde gürleşecek ve 1 yıl içinde doğal, sağlıklı bir görünüm kazanacaktır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.